Botoks İstanbul

  Botoks İstanbul, insan yüzü, birbirleriyle uyum içerisinde çalışan kas, sinir, bağ ve yağ dokusu gibi dokulardan meydana gelir. Bu dokular yardımı ile mimiklerimizi kullanabilir ve sosyal etkileşimler sırasında kendimizi sözsüz olarak ifade edebiliriz. Mimikler, sosyal etkileşimler için her ne kadar çok önemli olsalar da zaman içerisinde bazı dokuların yıpranmasına sebep olabilirler. Yüzde kırışıklıklara, sarkmalara ve benzer estetik sorunlara yol açabilirler. Bunun dışında stres, yorgunluk gibi nedenlerle diş sıkma problemi yaşayan hastalarda bir süre sonra dişlerde ve çene ekleminde aşınma ve ağrı şikayetleri ortaya çıkmaktadır. Masseter botoksu olarak bilinen işlem ile bu şikayetin de tedavisi mümkündür. En güçlü çiğneme kasımız olan masseter kası içerisine uygulanan botoks İstanbul ile kasın etkinliği azaltılarak çiğneme fonksiyonu zayıflatılır. Böylece kişinin şikayetleri azaltılmış ve ilerlemesi önlenmiş olur.

  Hiperhidrosis yani aşırı terleme ise botoksun bir başka kullanım alanıdır. El ve ayak tabanlarında, koltuk altlarında yoğun miktarda ter bezi bulunur. Vücudun ısı dengesini sağlamak için terlemek fizyolojik bir durumdur. Ancak bazı kişilerde terleme aşırı miktarda gerçekleştiğinden bu durum kişiyi rahatsız eder, sosyal hayattan geri çekilmesine ve özgüven kayıplarına neden olabilir. Botulinum toksin ter bezlerinin salgısını da engelleme özelliğine sahiptir. Bu sorunlar, İstanbul botoks uygulamaları sayesinde ameliyata ve benzer zorlu müdahalelere gerek kalmadan ortadan kaldırılabilir. Botoks enjeksiyonlarında kullanılan özel sıvı, enjekte edildiği bölgedeki hedef kasın aktivitesini azaltır. Bu kasın hareketlerine bağlı oluşan kırışıklıklar, botoks işlemi sayesinde giderilmiş olur. Hızlı, etkili ve tekrarlanabilir bir işlem olan botoks, yüzün çeşitli bölgelerine, boyun çevresine ve dekolte bölgesine uygulanabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Botoks kimlere yapılabilir?’’, ‘’Botoks İstanbul kalıcı mıdır?’’, ‘’Botoks hangi bölgelere uygulanabilir?’’ ve ‘’Botoks İstanbul nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  İstanbul botoks işlemi hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Botoks Nedir?

  Botulinum toksin yani halk arasında bilinen adıyla botoks, bilinen en güçlü biyolojik toksin ve insanlara terapötik amaçlı uygulanan ilk mikrobiyal proteindir. Clostridium botulinum adlı bakterinin oluşturduğu bir nörotoksindir. Kasları inerve eden yani çalışmasını sağlayan sinirlerin akson uçlarından asetilkolin salınımını engelleyerek uzun süreli kas gevşemesine neden olur. Bu etki sinirlerin rejenerasyonu tamamlanana kadar devam eder.

  Tıbbi ve kozmetik pekçok endikasyonla kullanılan botulinum toksin kozmetolojik olarak kırışıklıkları ve yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan ameliyatsız estetik uygulamasıdır. Yüzümüzde yer alan kaslar, kasılıp gevşeyerek üzerlerindeki derilerin hareket etmesini sağlarlar. Yüz ifadeleri ve mimikler bu şekilde oluşur. Ancak, bunlar zaman içerisinde yüzde kırışıklıklara yol açabilirler. Botoks uygulamasıyla bu kasların etkinliği geçici süre engellerenerek kırışıklık oluşumu engellenebilir veya varolan kırışıklıkların derinleşmesi engellenebilir. Böylece yüzün çeşitli bölgelerindeki kırışıklıklar giderilebilir.

  Ameliyatsız Estetik Nedir?

  Ameliyatsız estetik, cerrahi kesiler ve dikişler kullanılmadan yapılan estetik uygulamalarıdır. Bu uygulamalar arasında en sık kullanılanlarından biri de botoks işlemleridir. Botoks işlemleri sayesinde yüzdeki kırışıklıkları gidermek; daha genç ve zinde bir yüz görünümü elde etmek mümkündür. Botoks işlemleri oldukça hızlı ve kolaydır. Hastalar botoks sonrası rahat bir şekilde gündelik yaşamlarına dönebilirler.

  Botoks İstanbul Hangi Bölgelere Yapılabilir?

  Botoks şu gibi bölgelere, şu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir:

  • Alın bölgesinde yer alan çizgileri ve kırışıklıkları gidermek.
  • Kaş ve kaş çevresinde yer alan kızgınlık çizgileri olarak bilinen kırışıklıkları gidermek.
  • Göz çevresinde yer alan, kaz ayağı kırışıklıkları olarak da bilinen çizgileri ortadan kaldırmak.
  • Boyunda bulunan plastizmal bantları ortadan kaldırmak
  • Mezoterapilerle birlikte düşük doz kullanılarak cilt rejuvenasyonu sağlamak
  • Diş sıkma sorununu gidermek (masseter botoksu).
  • Aşırı terleme sorununu gidermek (hiperhidrosis tedavisi için kolatı, el ve ayak tabanlarına uygulanabilir)
  • Migren ağrılarını veya atak sıklığını azaltmak.

  Botoks yüzde oluşan pek çok kırışıklığı gidermek için kullanılabilir. Bununla birlikte bahsetmiş olduğumuz gibi bazı bedensel sıkıntılar için de tercih edilebilmektedir.

  Botoks Kimlere Yapılabilir?

  Botoks uygulaması oldukça basit ve hızlı bir uygulamadır. Bu yüzden reşit olan neredeyse herkese yapılabilmektedir. Reşit olmayan bireylere ise yapılması önerilmez. Eğer botoks uygulanacak olan bölgede bir cilt enfeksiyonu söz konusu ise uygulamanın yapılabilmesi için enfeksiyonun iyileşmesi beklenir. Gebelik ve emzirme dönemindeki hanımlara, kas sinir ileti sistemi rahatsızlığı olan kişilere, nörotoksin içeriğinin herhangi birine karşı alerjisi olan bireylere uygulanmamalıdır.

  Botoks İstanbul Kalıcı Mıdır?

  Botoks kalıcı bir uygulama değildir. Enjeksiyon ile kaslara uygulanan ilacın etkileri, ortalama 4-6 ay gibi bir sürede azalmaya başlar. Bu süre sinirin tekrar rejenere olma süresidir ve mimik kullanım sıklığı, uygulanan kasın gücü gibi faktörlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu süre sonunda botoksun etkisi biter ve botoks yapılmadan hemen önceki hale dönülür. Botoks etkisi geçtiğinde sanılanın aksine eskisinden daha kötü bir görünüme kavuşmak veya bağımlıklık yapması gibi bir durum söz konusu değildir. Etki süresi bittiğinde botoksun yarattığı genç ve fresh görüntü tekrar arzu edilirse belli aralıklarla işlemin tekrarlanması gerekir.

  Botoks Tekrarlanabilir Mi?

  Botoks tekrarlanabilen ve hatta daha iyi sonuçlar için tekrarlanması önerilen bir uygulamadır. Kırışıklık tedavisi için botoks düzenli uygulandığında kırışıklıklar ilerlemeyecek, böylece daha derinleşmesi engellenmiş olacaktır. Diş sıkma için yapılan masseter botoksunda da yine düzenli uygulamada masseter kası kullanımının azalmasına bağlı hacmi küçülecek ve hastanın şikayetleri daha uzun süreler bertaraf edilmiş olacaktır. Böylece botoksun etkileri uzun yıllar boyunca devam edebilir ve bu etkiler çok daha belirgin bir hal alabilir.

  Botoks İstanbul Nasıl Yapılır?

  Botoks, özel enjeksiyon uygulamaları ile birlikte yapılır. Bu uygulamalar her ne kadar ağrısız olsalar da bölgeye ağrı kesici krem uygulanır. Böylece hastaların işlem sırasında tamamen rahat ve konforlu olmaları sağlanır.

  Botoks işlemi öncesinde, işlemin yapılacağı bölgeler tespit edilir. Daha sonra ise nörotoksin önerilen miktarda izotonik ile enjekte edilmeye hazır hale getirilir. Botoks sıvısı, hedef bölgelere dikkatle enjekte edilir. Yüzdeki mimik kaslarımızın hacmi, yerleşim derinliği ve gücü birbirinden farklıdır. Bu da enjeksiyon derinliği, uygulanacak kasa verilmesi gereken nörotoksin ünite sayısını ve enjeksiyon sayısını dahi etkiler. Bu yüzden basit bir işlem gibi görülen botoks uygulaması ehil ve uzman ellerde yapılmadığı takdirde fayda göstermeyeceği gibi, birtakım komplikasyonlar görülmesi de olasıdır. Botoks, enjekte edildiği bölgelerdeki kas gruplarının etkinliklerini azaltır. Böylece kırışıklıklar ve çizgiler ortadan kaybolur. Botoks işlemi çoğu zaman 10-15 dakika içerisinde son bulmaktadır.

  Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Bireyler, botoks sonrası gündelik yaşamlarına devam edebilirler. Ameliyatsız estetik uygulamalarının belki de en avantajlı yanı budur. Hastalar, herhangi bir iyileşme süreci olmaksızın iş hayatlarına ve sosyal yaşamlarına devam edebilirler. Ancak yine de botoks sonrası dikkat etmeleri gereken bazı noktalar vardır, bunlar:

  • Botoks sonrası hedef bölge sıkılmamalı, ovulmamalı; bölgeye masaj yapılmamalıdır.
  • Uygulama sonrası birkaç saat yatılmamalıdır.
  • Botoks sonrası uygulama bölgesi bir süre sıcak su ile temas ettirilmemelidir.
  • İşlem sonrası birgün hamam, sauna gibi sıcak alanlardan ve terletici ağır egzersizlerden kaçınmak gereklidir.
  • Birkaç gün boyunca güneş altında fazla kalmamaya dikkat edilmelidir.

  Doktorunuz botoks öncesi sonrası süreçler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  İstanbul Botoks Fiyatları 2024

  İstanbul botoks fiyatları, botoks işleminin hangi bölgeye uygulandığına göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul botoks ücreti hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button