Terleme Tedavisi İstanbul

  Terleme tedavisi İstanbul, insan vücudunun pek çok bölgesinde ter bezi vardır. Vücut ısısı artmaya başladığı zaman beynin belli bölgelerinde uyarılar oluşur. Bu uyarılar sinir sistemi yardımı ile vücudun çeşitli bölgelerindeki ter bezlerine ulaşırlar. Uyarılan ter bezleri aktifleşir ve hızla ter sıvısı üretmeye, salgılamaya başlarlar. Bu sıvı cilt üzerinden buharlaşarak vücut ısısının düşmesini sağlar. Terleme süreci siz farkında bile olmadan defalarca hayatınızı kurtarmış olan bir mekanizmadır. Çünkü çeşitli sebeplerden terleyemeyen bireyler, vücudun aşırı ısınması sebebiyle oldukça ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar. Bununla birlikte aşırı terleme de insanlara sosyal hayatlarında ciddi problemlere yol açabilmektedir.

  Aşırı terleme durumu tıbbi adıyla hiperhidrosis, genellikle metabolizmanın çok hızlı çalışmasına bağlanır. Bunun dışında stres, diyabete mellitus, menopozal sıcak basmaları, tiroid problemleri, sinir sistemi rahatsızlıkları ve bazı kanser tipleri aşırı terlemeye yol açabilir. Hiperhidrosis genelde prime vokal hiperhidrosis olarak kendini gösterir. Yani vücudun genelinden ziyade bazı özel noktalarda (koltukaltı, kasıklar, avuç içi ve ayak tabanı gibi) terlemede artış olur. Bazı insanlar metabolizmalarındaki hızlı işleyen süreçler, hormonlar ve çeşitli dış etkiler sebebiyle aşırı miktarda terlerler. Bu durum özellikle de yaz aylarında kıyafetlerinin ter içerisinde kalmasına, yüzlerinin ıslanmasına ve makyajlarının akmasına sebep olabilir. Avuç içi terlemeleri el sıkışma gibi sosyal yakınlaşmaları zor bir hale sokarken, tutulan isimlerin ıslanması da kişi için rahatsız edici olabilir. Ter önleyici kozmetik ürünler, terlemeyi azaltmak bir yana durumu daha kötü bir hale getirebilirler. Bu durumda olan kişilerin başvurabileceği bazı tedavi uygulamaları vardır.

  Terleme tedavisi olarak bilinen işlem aslında bir nörotoksin (botoks) uygulamasıdır. Botoks sıvısı, vücudun çeşitli bölgelerindeki ter bezlerine enjekte edilir. Böylece bu ter bezlerinin etkinlikleri azalır. Kişi daha az terlemeye başlar. Yazımızın devamında ‘’Terleme tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Botoksla terleme tedavisi nedir?’’ ve ‘’Aşırı terleme nasıl tedavi edilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul terleme tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Terleme Tedavisi Nedir?

  Terleme tedavisi, aşırı terleyen bireylerin başvurduğu özel bir botoks uygulamasıdır. Bu uygulama sırasında ter bezlerinin aktifliği, botoks sıvısı yardımı ile belli miktarda azaltılır. Böylece özellikle de yaz aylarında aşırı miktarda terlenmenin önüne geçilir. Böylelikle koltukaltı terlemesi ortadan kalkacağından kişinin kıyafetleri terli görünmeyecek, koku problemi olmayacak ve kişi sosyal hayatında daha özgüvenli olabilecektir. Bu tedavi oyunculardan politikacılara; iş insanlarından fenomenlere kadar pek çok kişinin tercih ettiği bir uygulamadır.

  Bunun dışında masa başı çalışan kişilerde eğer ellerde aşırı terleme problemi varsa evrak ve sairle çalışırken bunların ıslanması, yada emniyet mensubu olan kişilerin terleme nedeniyle silahı kavrarken zorlanması, veya her türlü sosyal ilişkilerle selamlaşma el sıkışma gibi günlük aktivitelerden bile kaçınma gibi pek çok iş hayatında yaşanan örneklerle karşı karşıya kalmaktayız. Bu tür hiperhidrosis vakalarında da botulinum toksin yani terleme botoksu uygulamaları gerçekten hayatı kolaylaştıran işlemler olmaktadır.

  Aşırı Terleme Nedenleri Nelerdir?

  Aşırı terleme pek çok sebepten meydana gelebilir. Bu sebepler arasında şunlar yer alır:

  • Metabolizma aktivitesi.
  • Stres.
  • Endokrinolojik hastalıklar (tiroid hastalıkları, diyabet).
  • Genetik faktörler.
  • Gelişimsel faktörler.
  • Menopoz.
  • Bazı kanser türleri.
  • Dış etkenler.

  Bu gibi sebepler kişinin aşırı miktarda terlemesine yol açabilirler.

  Botoksla Terleme Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

  Botoksla terleme tedavisi, 18 yaşını doldurmuş olan neredeyse herkes için uygundur. Uygulamanın yapılacağı bölgede bir yara veya enfeksiyon yer almıyorsa reşit olan bireyler terleme botoksu yaptırabilirler. Eğer bir yara veya enfeksiyon söz konusu ise terleme botoksu, iyileşme sürecinin ardından yapılabilir.

  Botoksla Terleme Tedavisi Kalıcı Mıdır?

  Terleme botoksu, kalıcı bir uygulama değildir. Terleme botoksunun etkinlik süresi ortalama 4-6 ay kadardır. Daha sonra tedavinin etkileri kaybolmaya başlar. Bu yüzden bireyler, doktor önerisiyle ara ara terleme botoksu işlemini tekrar yaptırmaktadır. Arzu edildiği taktirde sadece bahar ve yaz ayları sırasında terleme botoksu yaptırılabilir.

  Botoks İle Aşırı Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Terleme botoksu öncesinde, hastanın hangi bölgelerindeki ter bezlerinin daha aktif olduğu araştırılır. Bu süreçte hastaya en çok hangi bölgesinden terlediği sorulur. Daha sonra ise elde edilen bilgiler eşliğinde bir tedavi planlaması yapılır.

  Botoks işlemi öncesinde, belirlenen hedef bölgelere anestezik krem sürülür. Bu krem kişinin işlem sırasında ağrı hissetmesini önler. Daha sonra ise özel enjeksiyon uygulamaları ile hedef bölgelere botoks sıvısı enjekte edilir. Böylece bu bölgelerdeki ter bezlerinin aktifliği azaltılır. Terleme botoksu oldukça hızlı bir işlemdir, çoğu zaman yarım saatten kısa bir sürede son bulur.

  Botoksla Terleme Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Hastalar terleme botoksunun hemen ardından gündelik yaşamlarına dönebilirler. Ancak bu süreçte şu gibi durumlara dikkat etmeleri önerilir:

  • Botoks sonrası bir gün kadar ağır fiziksel aktiviteler yapılmamalıdır.
  • Botoks sonrası, uygulama bölgesine masaj yapılmamalıdır.
  • Botoks sonrası uygulama bölgesinde hafif bir kızarıklık oluşabilir. Bu kızarıklık birkaç gün içerisinde azalarak kendi kendine geçecektir. Yani kızarıklık için herhangi bir uygulama yapmaya gerek yoktur.
  • Botoks sonrası sıcak duş, hamam, sauna gibi ortamlarda bulunulmamalıdır.

  Doktorunuz terleme botoksu öncesi sonrası süreçler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  İstanbul Terleme Tedavisi Fiyatları 2024

  Aşırı terleme tedavisi fiyatları, uygulamanın kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Botoksla terleme tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button