Karın Germe İstanbul

  Karın germe İstanbul, karın bölgesi, kilo değişimlerinden ve gebelik gibi süreçlerden en çok etkilenen vücut bölgesidir. Bu bölge kilo alımı durumunda veya gebelik gibi süreçler sırasında genişler ve karın içi hacim artar. Bu hacim kaybedilince ise karın duvarında meydana gelen laksisiteye bağlı umbilikus denilen göbek deliği ve pubis arasındaki deri sarkmaya ve çatlaklar oluşmaya başlar. Pek çok kişi tarafından arzu edilmeyen bir karın görünümü meydana gelir. Karın ve göbek civarında oluşan kırışıklıklar, deri sarkmaları ve çatlaklar; bedenin estetik görünümünü olumsuz yönde etkiler. Bunların yol açtığı istenmeyen görüntü sebebiyle bireyler; arzu ettikleri kıyafetleri giymeyi istemeyebilir, özgüven problemleri yaşayabilirler. Günümüzde bahsettiğimiz olumsuz durumları ortadan kaldırmak; düz, gergin ve estetik bir karın görünümü elde etmek amacıyla kullanılan pek çok yöntem vardır. Bu yöntemler arasında belki de en etkin olanı İstanbul karın germe ameliyatıdır. Abdominoplasti olarak da bilinen bu işlem sayesinde karın bölgesindeki sarkmalardan kurtulmak mümkündür. Yazımızın devamında ‘’Abdominoplasti nedir?’’, ‘’İstanbul karın germe ameliyatı nasıl yapılır?’’ ve ‘’Karın germe İstanbul ameliyatı öncesi sonrası süreçler nasıldır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  İstanbul karın germe ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Karın Germe Nedir?

  Karın germe ameliyatı, karın derisindeki sarkmaları gidermek; hamilelik ve aşırı kilo alımı gibi karın içi hacmi artıran durumlarda ayrışarak birbirinden uzaklaşan karın kaslarını yani rektus diyastazını onarmak için yapılan estetik operasyondur. Bu operasyon esnasında sarkan derinin alınması ile alınan bölgedeki çatlaklardan da hasta kurtulmuş olur. Karın bölgesi, doğumlardan, yüksek miktarda kilo alıp verme süreçlerinden ve yaşlanmaya bağlı cilt kalitesinde azalma nedeniyle doku yıpranmalarından kolay bir şekilde etkilenir. Bu yüzden karın bölgesindeki deri dokusu çok çabuk sarkabilir ve çatlayabilir. Karın germe ameliyatı, bu çatlakların, sarkmaların ve kırışıklıkların ortadan kaldırılması için tercih edilen operasyondur.

  İstanbul Karın Germe Ameliyatı Neden Yapılır?

  Karın germe ameliyatı şu gibi nedenlerden yapılabilir:

  • Hamilelik sonrası karında meydana gelen sarkmaları ve çatlakları ortadan kaldırmak ve rektus diyastazını onarmak için.
  • Obezite cerrahisi sonrası hastalar büyük oranda kilo verirler. Bu kilo verme süreci özellikle de karın ve bel bölgesinde deri sarkmalarına yol açar. Karın germe ameliyatı obezite cerrahisi sonrası oluşan sarkmaları gidermek için de kullanılır.
  • Karın germe ameliyatı, alt karın düzleştirme amacıyla da yapılabilir. Pek erkek ve kadın; daha sportif, çekici ve dolayısıyla düz bir karna sahip olmak istemektedir.
  • Karın ile karın çevresinin estetik uyumunu pekiştirmek; düz, gergin ve genç bir karın görünümü elde etmek.
  • Bir diğer endikasyon fonksiyonel kısıtlamaya yol açan ve intertrigo gibi durumlara neden olan yağlı karın cildinin alınarak hastaya kişisel hijyen ve kıyafet seçiminde rahatlık sağlanabilir.

  Karın germe ameliyatı, bahsettiğimiz amaçlar doğrultusunda yapılabilmektedir.

  Karın Germe Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

  Karın germe ameliyatı, 18 yaşından büyük olan herkese yapılabilir. Daha küçük yaşlarda olan bireylere önerilmez. Hali hazırda gebe olan veya yakın zamanda gebe kalmayı planlayan kişilere ise; gebelik ve emzirme süreci sonlandıktan sonra karın germe yaptırmaları önerilir. Obez hastalara, bazı kronik hastalıkları olan, yoğun sigara kullanan ve daha önce karın bölgesinden ameliyat olan kişilerde ise ameliyat sürecinde problem görülme olasılığı yüksek ve ameliyat başarısı düşük olabileceğinden bu hastalar hekim tarafından dikkatlice incelendikten sonra ameliyat kararı verilir.

  Karın Germe Ameliyatı Kalıcı Mıdır?

  Karın germe ameliyatı büyük oranda kalıcıdır. Eğer sağlıklı bir yaşam rutini ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinilirse karın germe ameliyatının kazanımları uzun yıllar boyunca korunabilir. Ancak yeniden yüksek miktarda kilo alıp vermek, doğum yapmak gibi durumlar karın germe ameliyatının etkilerini belli ölçüde azaltabilir.

  Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Karın germe ameliyatı genel anestezi ile yapılan bir operasyondur. Hastanın ihtiyacına göre birkaç farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan en sık yapılanları mini karın germe ve tam karın germe ameliyatı olarak bilinir.

  Mini karın germe ameliyatı, yani mini abdominoplasti; yalnızca göbek deliğinin altında kalan bölgedeki sarkmaları gidermek amacıyla yapılır. Operasyon sırasında cerrahi işlemler kullanılarak buradaki fazla yağ ve deri dokusu alınır. Rektus diyastazı olarak adlandırılan birbirinden ayrışmış uzaklaşmış karın içi kaslar onarılır. Kalan deri ise özel işlemlerle gerdirilir.

  Tam karın germe ameliyatı, yani tam abdominoplasti ise karnın tüm bölgelerine uygulanır. Bu işlem sırasında göbek deliğine ve göbek deliğinin konumuna da müdahale edilir. Genel olarak göbek deliği altında kalan cilt ve cilt altı dokular çıkarıldıktan sonra rektus diyastazı onarımı ve yeni göbek deliği konumlandırılması sonrası kalan deri; sıkı ve genç bir görünüm yaratmak amacıyla gerdirilir. Bu işlem esnasında eksizyon yapılmayan alanlara liposuction yapılarak vücuda daha iyi bir form kazandırılabilir.

  Bunun dışında özellikle post bariatrik hastalarda ciltteki sarkma sadece klasik abdominoplasti ile düzeltilmesi mümkün olmayacak derecede fazla olabilir. Bu hastalarda fleur de lis yada T abdominoplasti yapmak gerekebilir. Bu ameliyatın karın germe ameliyatından farkı hastanın kemer kısmındaki yatay insizyona ek olarak karın orta hattından bu kesiye dik inen bir kesi daha yapılır. Bu kesiyle yan karın ve bel sarkmalarının toparlanması hedeflenir.

  Bir diğer karın germe operasyonu ise yine çoğunlukla post bariatrik hastalarda uygulanan 360 derece abdominoplasti operasyonudur. Bu operasyonda karın ön duvardan başlayıp bel, yanlar ve sırt sarkmaları da hedef alınarak tam tur 360 derece sarkan cildin eksizyonu yapılır. Vücut liftin operasyonu olarak da adlandırılabilir.

  Karın germe ameliyatlarında, kullanılan cerrahi kesiler dışarıdan fark edilmeyecek konumlara atılırlar. Yani bu kesilerin tamamı iç çamaşırının içerisinde kalacak şekilde atılır. Böylece iyileşme sağlandıktan sonra zaten büyük oranda görünürlüğünü kaybeden izler, çamaşırların içerisinde kalır.

  Karın germe ameliyatı son zamanlarda sıkça bahsedilen, annelik estetiği yada mommy makeover olarak da bilinen torsoplasti ameliyatlarından biridir. Torsoplastide karın germe operasyonu meme estetik ameliyatları ile, liposuction veya kalça şekillendirme operasyonları ile kombine edilebilir.

  Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Karın germe ameliyatı sonrası hastalar, geçirdikleri operasyonun kapsamına göre 1 ila 3 gün kadar hastanede misafir edilirler. Taburcu olan hastalar, drenleri alındıktan yani ameliyattan 3 ila 4 gün sonra doktor önerisiyle duş alabilirler. Bir hafta içerisinde büyük oranda iyileşip gündelik yaşamlarına dönebilirler. Ancak yine de tam iyileşme sağlanana kadar doktor önerilerine uyulmaya devam edilmelidir.

  Karın Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Karın germe ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Ameliyattan en az 1 ay , mümkünse 2 ay önce ve sonrasında sigara bırakılmalıdır.
  • Bir süre ağır sportif faaliyetlerden uzak durulmalıdır.
  • Yorucu işler yapılmamalıdır.
  • Karın bölgesini zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır.
  • Doktorunuzun önerdiği süre boyunca özel korseler kullanılmalıdır.
  • Bir süre havuza veya denize girilmemelidir.
  • Doktor tavsiyelerine özenle uyulmalıdır.

  Doktorunuz, karın germe ameliyatı öncesi sonrası süreçler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  İstanbul Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2024

  İstanbul karın germe ameliyatı fiyatları, yapılan ameliyatın kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Karın germe ameliyatı ücreti 2024 hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button