Meme Küçültme İstanbul

  Göğüs bölgesi, kadın bedeninde en ön planda olan bölgelerden biridir. Bu bölge, kadınların vücut ölçülerinden giyimlerine; genel çekiciliklerinden duruşlarına kadar pek çok konuda aktif bir rol alır. Bilindiği üzere meme boyutları, büyük oranda genetik faktörlerin kontrolü altındadır. Yani kadınlar, genetik sebeplerden büyük veya küçük memelere sahip olabilirler. Memeler çekicilik sembolü olarak kabul edildikleri için, büyük memeli kadınlar çoğu zaman şanslı kişiler olarak nitelendirilirler. Ancak durum, her zaman bu kadar basit değildir. Çünkü memeleri çekici yapan şey boyutları değil, kişinin vücut hatlarıyla kurdukları uyum ve orantıdır.

  Büyük memelere sahip kadınlar, memelerinin boyutu sebebiyle sırt ve boyun ağrısı, meme altlarında kaşıntı ve dermatit, omuzlarda sütyen askısının yarattığı çökme, postür bozukluğu  gibi oldukça rahatsız edici durumlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu sağlık problemleri dışında vücut ölçülerine ve kendi isteklerine göre kıyafet bulmada zorlanma da günlük hayatlarında en sık yaşadıkları problemlerden biridir. Meme küçültme ameliyatı, bahsettiğimiz rahatsız edici sağlık problemlerini sonlandırmak veya hafifletmek ve bireyin vücut ölçüleriyle uyumlu, çekici bir meme görünümüne sahip olmasını sağlamak için yapılır. Yazımızın devamında ‘’Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Meme küçültme İstanbul sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ ve ‘’Göğüs küçültme ameliyatı kimlere yapılabilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  İstanbul meme küçültme estetiği hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Meme Küçültme Nedir?

  Meme küçültme estetiği, memelerin beden ölçüleriyle uyumlu bir boyuta küçültülmeleri ve genç bir görünüm kazanmaları için yapılan operasyondur. Bazı bireyler, genetik olarak aşırı büyük memelere sahip olabilirler. Bu da boyun ve sırt ağrıları çekmelerine, kamburluk gibi poster bozukluklarına, meme altında dermatit gibi kaşıntılı lezyonlara, hijyenik problemlere, omuzlarda sütyen askısının yol açtığı doku ezilmelerine, bazı kıyafetleri giyememelerine ve uyurken bile zorluk yaşamalarına neden olabilir. Meme küçültme estetiği aslında sadece memeleri küçültmek için değil; memelerin boyutunu kişinin taleplerine ve omuz ve göğüs kafesi genişliği gibi beden ölçülerine göre yeniden düzenlemek ve gerekiyorsa daha yukarı bir pozisyona askılayarak dikleştirmek için yapılır. Böylece hem estetik olarak daha uyumlu bir beden görünümü elde edilir hem de aşırı büyük memeler sebebiyle oluşan sağlık problemleri önlenmiş olur.

  Meme Küçültme Neden Yapılır?

  Meme küçültme estetiği şu gibi sebeplerden yapılabilir:

  • Aşırı büyük memeler bazı bireylerde kas ve iskelet sistemi kaynaklı sorunlara yol açabilirler. Mesela bireyin kambur bir duruşa sahip olmasına; boyun, omuz ve sırt ağrısı çekmesine sebep olabilirler. Bu gibi sorunlar memelerin küçültülmesi ile ortadan kaldırılabilir.
  • Meme büyüklüğü çoğu kadında memelerde sarkmayla birlikte görülmektedir. Bu durum memenin karın ön duvarına sürekli temas etmesine neden olur. Cilt katlantısı olan meme altında terleme ve koku oluşumuna yol açarak kişiye sosyal hayatında zorluk yaratacaktır. Bunun dışında bölgenin sürekli nemli kalması kaşıntı, kızarıklık ve tahrişe yol açacaktır. Meme küçültme ameliyatı ile bu problemlerden kurtulmak mümkündür.
  • Memelerin boyutu bireylerin kıyafet tercihlerini etkilemektedir. Meme büyüklüğü şikayeti olan kadınlar, istedikleri kıyafetleri giymekte zorlanabilmektedirler. Bu yüzden de meme küçülme ameliyatı gibi operasyonlara başvurabilmektedirler.
  • Memelerin boyutu, bedenin diğer bölgeleriyle uyumlu olmayabilir. Bu da estetik olmayan bir görünüme yol açabilir. Meme küçültme estetiği ile memeler; omuz ve bel gibi bölgelerin ölçülerine göre yeniden düzenlenebilir.

  Meme Küçültme Kimlere Yapılabilir?

  Meme küçültme estetiği reşit olan her bireye yapılabilmektedir. 18 yaşından küçük olan bireylere, hali hazırda gebe olan veya emzirme döneminde olan kadınlara ise meme küçültme işlemi önerilmez. Ancak birey, reşit olduktan sonra veya bahsettiğimiz dönemleri geride bıraktıktan sonra meme küçültme yaptırabilir.

  Meme Küçültme Emzirmeyi Engeller Mi?

  Meme küçültme estetiği emzirme sürecini etkileyebilir. Meme küçültme estetiği sırasında dokular eksize edilirken mümkün olduğunca süt bezleri ve kanallarına zarar verilmemeye çalışılmakla birlikte, yine de emzirme yetisi tamamen veya kısmen etkilenebilir. Bu yüzden meme küçültme ameliyatı isteyen hastalara annelik planları varsa bu olasılık anlatılmalı, hastanın kararı ile operasyon planlanmalıdır.

  Göğüs Küçültme Estetiği Sonrası İz Kalır Mı?

  Meme küçültme estetiği sonrası bir miktar iz kalması mümkündür. Ancak bu izler meme ucu etrafında ve meme altlarında yer alırlar ki izler sütyen ve bikini içinde gizlenebilir. Ayrıca zaman içerisinde rengi solup ten rengine yaklaşarak görünürlüklerini büyük oranda kaybederler. Yine de kişiden kişiye değişmekle birlikte hipertrofik skar ve keloid oluşumu (anormal yara iyileşme patenleri) gözlenebilir. Bu gibi istenmeyen durumlar daha sık koyu renk tene sahip, genç ve yağlı ciltlerde görülmekle birlikte genetik yatkınlık da oluşumunu tetikleyebilmektedir. Hipertrofik skar ve keloid oluşumu ihtimalini en aza indirmek amacıyla cerrah dokuya maksimum hassasiyetle davranır, hassas bir şekilde ameliyat gerçekleştirilir. Yine de bu durumlarla karşılaşılırsa yara izi skar revizyonu ile düzeltilebilir, skar içi steroid veya çeşitli mezoterapi veya PRP uygulamaları ile bu sorunlar büyük ölçüde çözülebilir.

  Meme Küçültme Nasıl Yapılır?

  Meme küçültme estetiği genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Genel anestezi uygulaması, hastanın ameliyat sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duymasını engeller.

  Anestezi işlemi uygulandıktan sonra özel cerrahi kesi teknikleriyle meme dokularına ulaşılır. Memelerin büyüklüğüne göre cerrahi kesilerin ve tekniklerin seçimi hastadan hastaya değişmektedir. Meme başı etrafından yapılabileceği gibi, ters t kesisi (Wise patern) veya dikey kesi (Vertikal Skar) ile meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Ameliyata ek olarak liposuction yöntemi de duruma göre eklenebilir. Yapılan insizyonlardan veya liposuction yöntemi iile meme bölgesinde yer alan fazla dokular alınır. Sarkmanın önlenmesi için fazla deri dokuları da alınabilmektedir. Meme küçültme ameliyatına meme dikleştirme işlemi de çoğunlukla eşlik etmektedir. Konu hakkında daha detaylı bilgi için sitemizde yer alan ‘’Meme Dikleştirme’’ isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

  Annelik estetiği veya mommy makeover olarak bilinen torsoplasti operasyonlarının komponentlerinden biri olması nedeniyle karın germe, liposuction veya kalça estetiği operasyonları ile kombine yapılabilir.

  Meme küçültme estetiği, ameliyat planlamasına göre 2-3 saat kadar sürebilir.

  Göğüs Küçültme Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Hastalar, ameliyatın ardından dinlenebilmeleri için odalarına alınırlar. Bu odada anestezinin etkilerinin geçmesi beklenir ve gerekli destek tedavileri uygulanır. Hastalar meme küçültme ameliyatı sonrası genellikle bir gece boyunca hastanede misafir edilirler.

  Meme küçültme ameliyatı sonrasında 10 günlük bir iyileşme sürecinin ardından gündelik yaşama dönmek mümkündür. Yine de tam iyileşmenin gerçekleşmesi için biraz daha beklenmesi gerekebilir. Bu süre zarfında hastaların dikkat etmeleri gereken bazı durumlar vardır. Yazımızın geri kalanında bu durumlardan da bahsedeceğiz.

  Meme Küçültme Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Meme küçültme estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Yorucu ve ağır faaliyetlerden uzak durulmalıdır.
  • Doktorunuzun önerdiği süre boyunca medikal sütyen kullanılmalıdır.
  • Ameliyat sonrası 1 ay sigara kullanılmamalıdır. Sigara kullanımı dokuların mikrodolaşımını kötü etkileyeceğinden meme başında kısmi veya tam kayba, cerrahi kesilerin iyileşmesinde problemlere sebep olabilir.
  • Bir süre hamam, havuz ve deniz gibi mekanlarda vakit geçirilmemelidir. Bu gibi alanlar, tam iyileşme gerçekleşmemişken enfeksiyon oluşumuna yol açabilir.
  • Hem ameliyat bölgesinin hem de bedenin geri kalanının hijyenine dikkat edilmelidir.
  • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.
  • Yalnızca doktor tarafından reçete edilen ilaçlar kullanılmalıdır.
  • Bir süre sırt üstü bir pozisyonda dinlenilmeli veya uyunmalıdır.

  Doktorunuz, meme küçültme estetiği öncesi sonrası süreçler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  İstanbul Meme Küçültme Estetiği Fiyatları 2024

  İstanbul meme küçültme ameliyatı fiyatları, ameliyat planlamasına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. İstanbul meme küçültme estetiği fiyatları 2024 hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button