İstanbul PRP Tedavisi

  İstanbul PRP tedavisi, kan, ihtiyacımız olan besin ve oksijen gibi maddeleri hücrelerimize taşır. Bu şekilde canlılığımızı korur, hayatımıza devam edebiliriz. Ancak kanın görevi bununla sınırlı değildir. İçerisinde aynı zamanda onarıcı ve gençleştirici faktörler de yer alır. Platelet ismiyle bilinen pıhtılaşma sürecinde görevli olan hücreler, damarlar yardımı ile yıpranmış veya zarar görmüş dokulara ulaşırlar. Ulaştıkları bölgedeki kanamayı kontrol altına alarak iyileşme sürecini hızlandırır. Ancak çoğu zaman miktarları sınırlıdır, kandaki diğer maddelerin arasında yoğunlukları çok azdır. Günümüzde, bu hücrelerin iyileştirici etkilerini kullanmak için çok daha etkili yöntemler geliştirilmiştir.

  PRP tedavisi olarak bilinen işlem sırasında, bahsettiğimiz hücreler özel bir işlem sayesinde yoğunlaştırılır. Bu tedavi hastadan alınan bir miktar kan sayesinde yapılır. Herhangi bir kimyasal veya yapay madde kullanılmaz. Alınan kan belli sürede belli bir devir sayısında  santrifüj edilir. Bu işlem sayesinde Hastanın tam kanından yoğun trombosit ve büyüme faktörleri içeren otolog kan plazması hazırlanır. Daha sonra tüpten alınan bu plateletten zengin plazma, hastanın hedef bölgesine enjekte edilir. Böylece bölgede hızlı bir iyileşme ve gençleşme süreci başlar. Yazımızın devamında ‘’PRP tedavisi nasıl olur?’’, ‘’PRP tedavisi tekrarlanabilir mi?’’ ve ‘’PRP tedavisinin avantajları nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  İstanbul PRP tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  PRP Tedavisi Nedir? PRP Ne Demek?

  PRP tedavisi, vücudun belli bölgelerindeki yaşlanma etkilerini gidermek, yıpranmaları onarmak veya saç dökülmesi ve zayıflamasını engellemek için yapılan doğal bir tedavi işlemidir. PRP tedavisi sırasında, hastadan alınan kandan başka hiçbir madde kullanılmaz. Hastanın kanı PRP işlemi için özel olarak üretilmiş PRP tüplerine alınarak, tam kan santrifüj edilir. Böylece kanın içerisindeki iyileştirici ve gençleştirici faktörler özel işlemlerle zenginleştirilerek toplanmış olur. Yani platelet hücresi bakımından zengin (Platelet Rich Plasma) bir kan sıvısı elde edilir. Elde edilen bu sıvı hastanın yaşlanmış ve yıpranmış bölgelere veya saçlı deriye enjekte edilir. Böylece bölgedeki rejuvenasyon süreçleri hızlandırılır.

  PRP Tedavisi İstanbul Neden Yapılır?

  PRP tedavisi şu gibi nedenlerden yapılır:

  • Hedef bölgedeki yaşlılık belirtilerini ve yıpranmayı gidermek.
  • Hedef bölgedeki iyileşme süreçlerini hızlandırmak.
  • Hedef bölgedeki dokuların onarılmasını ve gençleşmesini sağlamak.
  • Saç dökülmesini engellemek, var olan saçların zayıflığını gidermek.
  • Yara izlerinin görünürlüğünü azaltmak.

  PRP tedavisi bu amaçlar doğrultusunda vücudun pek çok yerindeki yara izlerine, yaşlanmış ve yıpranmış bölgelere, saç dökülmesi ve saçlarda zayıflama sorunu yaşayan kişilerde saçlı deriye uygulanabilir.

  PRP Tedavisi Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

  PRP tedavisi şu gibi bölgelere uygulanabilir:

  • Yüzdeki çeşitli bölgeler.
  • Dekolte bölgesi.
  • Çene.
  • Saç ve sakal bölgesi.
  • Bacak çevresi.
  • Çeşitli eklem bölgesi.
  • Boyun çevresi.
  • Yara izleri.

  PRP tedavisi bu bölgelere uygulanabilir; bu bölgelerdeki doku onarımını hızlandırabilir ve dokuların gençleşmesini sağlayabilir.

  PRP Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

  PRP tedavisi, 18 yaşını doldurmuş olan hemen hemen herkes için uygundur. Eğer PRP tedavisi yapılacak olan bölgede açık bir yara varsa tedavi bir süre ertelenebilir. Bunun dışında herhangi bir maligniteye yani kötü huylu tümöral hastalığa sahip olan hastaların PRP içindeki büyüme faktörlerinin bu dokularda olumsuz etkileri olabileceğinden PRP tedavisi önerilmez. Doktorunuz, PRP tedavisine uygunluğunuzu detaylı olarak gözden geçirecektir.

  PRP Tedavisi Kalıcı Mıdır?

  PRP tedavisi sayesinde dokular, platelet hücrelerinin içindeki büyüme faktörleri sayesinde onarılır ve canlanırlar. Belli aralıklarla belli sayıda yapılan PRP seanslarının kazanımlarını fark etmek için birkaç hafta süre gerekir. Etkileri 6 ay ila 1 yıl devam eder. Bu sebeple 6-12 ayda bir uygulamayı tekrarlatmak etkilerinin kalıcılığı açısından faydalı olacaktır.

  PRP Tedavisi Tekrarlanabilir Mi?

  PRP tedavisi tekrarlanabilen bir işlemdir. Uygulamanın kazanımlarından ve bu kazanımların kalıcılığından bahsetmiştik. Bahsettiğimiz kazanımların daha kalıcı ve gözle görülür şekilde etkili olabilmeleri için tedavinin pekiştirilmesi gerekir. PRP tedavisi hastanın problemine ve problemin şiddetine göre karar verilmekle birlikte ortalama 3 hafta aralıklarla en az 2-3 seans; özellikle saç dökülmesi tedavisi gibi amaçlar için ise 5-6 seans uygulanması önerilmektedir.

  PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

  PRP tedavisi iki aşamalı bir tedavi uygulamasıdır. İlk aşamada hastadan kan alınır. Alınan tam kan özel PRP tüpleri içinde santrifüj cihazı içerisinde belli devirde ve sürede yüksek hızlarda döndürülürler. Böylece kanın içerisinde yer alan kırmızı kan hücreleri tüpün dibine çöker, kanın plazması ise tüpün yüzeyinde kalırlar. PRP tedavisi sırasında kullanılan plateletten zengin plazma kandaki diğer maddelerden bu şekilde ayrılırlar. Tüpten alınan bu plazma, özel enjeksiyon uygulamaları ile hedef bölgelere enjekte edilirler. Enjeksiyon işlemi öncesinde hedef bölgeye ağrı kesici krem sürülür. Böylece hastaların tedavi sırasında ağrı hissetmeleri önlenmiş olur.

  PRP Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  PRP tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • PRP tedavisi sonrası, uygulama bölgesine masaj yapılmamalıdır.
  • PRP tedavisi sonrası mümkünse 1 gün kadar uygulama bölgesine su temas ettirilmemelidir.
  • PRP tedavisi sonrası uygulama bölgesi güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmalıdır.

  Hastalar, bu konulara dikkat ettikleri sürece rahat bir şekilde gündelik yaşamlarına devam edebilirler. PRP tedavisi sonrası ağır ve zorlu bir iyileşme süreci yoktur. Kişiler günlük işlerini yapabilir, çalışma veya eğitim hayatlarına devam edebilirler. Bu yanıyla PRP tedavisi oldukça avantajlı bir uygulamadır. PRP tedavisi sonrası hedef bölgede hafif bir kızarıklık görülebilir. Bu kızarıklık birkaç gün içinde kendi kendine geçecektir.

  Doktorunuz PRP tedavisi öncesi sonrası süreçler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  İstanbul PRP Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul PRP tedavisi fiyatları 2024, tedavinin kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. İstanbul PRP tedavisi ücreti hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button