Burun Estetiği İstanbul

  Burun estetiği İstanbul, burun yüzün tam olarak merkezinde yer alan ve pek çok önemli görevi olan bir organdır. Yüzün merkezinde yer alması sebebiyle yüz güzelliği ve yüzün estetik bütünlüğü açısından çok önemlidir. Burnun şekli veya yapısıyla ilgili bazı görünür problemler, yüzün tamamını etkileyebilir. Burnun şekli ve yapısı büyük oranda genetik özelliklerin kontrolü ile belirlenir. Ancak buruna alınan direkt darbeler de bunun görünümünü etkileyebilir. Tüm bunlar sebebiyle kişiler, burun kemiğinde yamukluk, burun ucunda düşüklük, geniş burun veya kemerli burun gibi burun görünümlerine sahip olabilirler. Rinoplasti olarak da bilinen operasyon burnun estetik ve fonksiyonel problemlerini çözmek amacıyla yapılır. Yazımızın devamında ‘’Rinoplasti nedir?’’, ‘’Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?’’ ve ‘’Burun estetiği İstanbul ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul burun estetiği ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Burun Estetiği Nedir? Rinoplasti Nedir?

  Burun estetiği, burunda yer alan estetik ve fonksiyonel problemlerin giderilmesi için yapılan operasyondur. Bu operasyon rinoplasti ismiyle de bilinmektedir. Burnun görünümü, yapısı veya şekliyle ilgili pek çok estetik sorun, burun estetiği ile birlikte ortadan kaldırılabilmektedir. Böylelikle burnun görünümü düzelirken aynı zamanda burnun yüz ile uyumu artırılarak yüzün estetik dengesi tekrar sağlanır.

  Ülkemizde de dünya çapında da en sık uygulanan estetik operasyonlardan biri olan burun estetiği operasyonlarında amaç doğal, yüz ile uyumlu, güzel görünen ve fonksiyonel bir burun elde etmektir. Bunu sağlamak için burnun iç anatomisi ve üç boyutlu yapısı iyi analiz edilerek ameliyat tekniklerine hakim olmak gerekir.

  Burun Estetiği İstanbul Neden Yapılır?

  Burun estetiği, buruna yüzün geri kalanı ile uyumlu, estetik açıdan göze hoş gelen ve tamamlayıcı bir görünüm kazandırmak için yapılır. Bazı durumlarda burnun nefes alma işlevini düzgün bir şekilde gerçekleştirebilmesi için de yapılabilmektedir.

  Burun Estetiği İle Neler Yapılabilir?

  Burun estetiği sayesinde şu gibi kazanımlar elde edilebilir:

  • Burun, yüz ile uyumlu bir görünüme kavuşabilir. Dudaklar, alın bölgesi ve burun arasında sağlıklı ve estetik bir ilişki kurulabilir.
  • Burun ucu kaldırılabilir.
  • Burun kemiğindeki ve kıkırdağındaki eğrilik ve benzeri şekil bozuklukları giderilebilir.
  • Burun kemeri törpülenebilir.
  • Burundaki asimetriler giderilebilir.
  • Burun küçültülebilir.
  • Yassılaşmış ve çökük burunlarda ve gerekli durumlarda burun yükseltilebilir veya ogmente edilebilir.
  • Nefes almayı ve burun şeklini etkileyen valf problemleri çözülebilir.
  • Burun delikleri veya burun kanatları küçültülebilir.

  Burun estetiği ile burundaki pek çok dokuya müdahale etmek, bu dokuları adeta yeniden şekillendirmek mümkündür.

  Burun Estetiği İstanbul Kimlere Yapılabilir?

  Burun estetiği, teorik olarak reşit olan her bireye yapılabilen bir operasyondur. Bunun bir sebebi burnun ergenliğin sonlarına kadar gelişmeye devam ettiğinin düşünülmesi, diğer sebebi ise kişinin operasyona kendi karar verecek yetide olmasıdır. Yine bu noktadan beden algı problemi olmayan, gerçekçi beklentilere sahip, ameliyatın verebileceği ve veremeyeceği kazanımları kavramış sağlıklı bireyler bu ameliyat için ideal hastalardır. 18 yaşından küçük kişilere burunda ciddi şekil ve fonksiyon bozukluğu durumunda ailesinin rızası ile burun estetiği operasyonu yapılabilir.

  Burun Estetiği İstanbul Nasıl Yapılır? 

  Burun estetiği iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan ilki açık burun ameliyatıdır.

  Açık burun ameliyatı, genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Bu operasyon sırasında hastalar ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Açık burun ameliyatı sırasında, burun deliklerinin birleşim kısmı, özel cerrahi kesiler yardımıyla açılır. Derinin kaldırılmasıyla birlikte müdahale edilmesi planlanan bölgeler ile görsel temas kurulmuş olur. Daha sonra ise yine ameliyat planı dahilinde burun kemiği, kıkırdakları ve benzeri dokulara müdahale edilir. Burun kemiği törpülenebilir, küçültülebilir; buruna daha ince ve zarif bir görünüm kazandırılabilir. Burun kıkırdakları hem şekil hem nefesle ilgili problemleri düzeltmek adına yeniden şekillendirilir. Estetik açıdan önemli noktaları görülür kılmak ve vurgulamak için bu bölgelere greft denilen özel yamalar konulabilir. Veya özel teknik sütürler (dikişler) ile burnun belli kısımları şekillendirilebilir. Planlanan işlemler bittikten sonra özel bir dikiş işlemi ile bölge kapatılır.

  Kapalı Rinoplasti Ameliyatı

  Burun estetiği için kullanılan bir diğer operasyon ise kapalı burun estetiği ameliyatıdır.

  Kapalı burun ameliyatı da aynı şekilde genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu operasyon sırasında işlemler, açık burun ameliyatının aksine burun deliklerinin içerisinden gerçekleştirilirler. Yani cerrahi kesiler yardımı ile burnu dışarıdan görülecek bir noktadan açmaya gerek kalmaz. Kapalı burun ameliyatı çok daha küçük değişimler ve müdahaleler için tercih edilmektedir. Üzerinde çalışılan burun yapıları çoğunlukla direk görülmeden cilt dışından bakılarak biçimlendirilir. Bu yüzden cerrahın tecrübesine bağlı olmakla birlikte açık rinoplastiye nazaran hataya biraz daha açık bir tekniktir. Bununla birlikte işlemler burnun içinden yapıldığı için görünür bölgede iz kalmaz.

  Hem açık hem kapalı olarak yapılabilecek bir burun operasyonu olarak tip plastiden de bahsetmemiz gerekir. Burnun kemik çatısına müdahale etmeden yalnızca burun ucundaki yapılar şekillendirilerek yapılır. Burun ucunun düşük veya gereğinden fazla hacimliolması gibi durumlarda burnun üst 2/3 kısmının sorunlu olmadığı hastalarda uygun bir seçimdir. Ameliyat süresi ve iyileşme periyodu klasik rinoplastiye göre daha kısadır.

  Rinoplasti ameliyatında kullanılan teknolojik cihazlardan bahsetmek gerekirse akla Piezzo cihazı gelmektedir. Ultrasonik rinoplasti veya ultrasonik burun estetiği olarak bilinen bu yöntemde ses dalgaları ile kemiği kesen bir mikrotestere kullanılır. Kemik çatının daha kontrollü şekilde kesilmesi ve şekillendirilmesini sağlar.

  Her ameliyatta olabileceği gibi rinoplasti operasyonlarında da belli oranlarda revizyona gidilmesi gerekebilir. 2. yada daha sonraki operasyonlara revizyon rinoplasti denilmektedir. Her zaman ilk operasyondan daha zordur, bu yüzden ameliyatın süresi de iyileşme süreci de daha uzun beklenir. Varolan probleme göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Gerekli durumlarda hastanın kucağından veya kaburga kıkırdağından greft denilen yamalar alınabilir.

  Burun estetiği, yapılan ameliyatın kapsamına göre 2 ila 3 saat kadar sürebilmektedir.

  Burun Estetiği Öncesi Sonrası Süreçler

  Burun estetiği öncesi hastalar, detaylı bir muayeneden geçerler. Bu muayene sırasında burnun yüz ile kurduğu estetik ilişki incelenir. Hastanın burun görünümü ile ilgili talepleri ve şikâyetleri dinlenir. Hem yapılan incelemeler hem de hastanın talepleri doğrultusunda bir ameliyat planı hazırlanır. Ameliyat sırasında yapılan tüm işlemler bu plan doğrultusunda gerçekleştirilir.

  Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

  Burun estetiği sonrası hastalar yapılan ameliyatın kapsamına ve hastanın genel sağlık durumuna göre 1 gecelik hastane yatışı gerekebilir. Bu süreçte ilk bir yada iki hafta kadar burun çevresinde morluk ve şişlik gözlenebilir. Ancak bu morluk ve şişlikler 2 hafta içerisinde büyük oranda azalarak kaybolurlar. Bu süreçte hastalar, doktor önerisiyle birlikte gündelik yaşamlarına dönebilirler. Ortalama 5-7 gün sonra burun ucundaki dikişler ve burun sırtına konulan koruyucu burun ateli alınır. Atel ilk çıkarıldığında burun şiş, fazla kalkık görünebilir. Burnun istenen şeklini almaya başlaması yaklaşık 1-2 aydan sonra gerçekleşecektir. Yara iyileşme prosesleri ise 1 yıl boyunca devam ettiğinden burnun nihai halini alması için bir yıl geçmesi gerekmektedir.

  Doktorunuz, burun estetiği öncesi sonrası süreçler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer alır:

  • Burun estetiği sonrası hastalar, burunlarının zarar görebileceği aktivitelerden uzak durmalıdırlar.
  • Şişlik ve morlukları minimize etmek için doktorunuzun önerdiği şekil ve süre ile buz uygulanmalıdır.
  • Operasyondan sonra 3 ay gözlük kullanılmamalıdır.
  • Burun ameliyatı sonrası sigara kullanılmamalıdır.
  • Burun ameliyatı sonrası hastalar yorucu işler yapmamalıdır.
  • Burun estetiği sonrası hastalar bir süre sırt üstü bir pozisyonda uyumalı, dinlenmelidir.
  • Burun estetiği sonrası hastalar bir süre deniz, havuz ve hamam gibi umumi mekanlarda bulunmamalıdırlar.
  • Burun estetiği sonrası genel hijyene ve operasyon bölgesinin temizliğine dikkat edilmelidir.
  • Burun estetiği sonrası kontrol muayeneleri aksatılmamalıdır.
  • Rinoplasti sonrası doktor tavsiyelerine uyulmalıdır.

  Bahsettiğimiz noktalara dikkat edildiği sürece hastalar hızla iyileşecek ve gündelik yaşamlarına dönebileceklerdir.

  İstanbul Burun Estetiği Fiyatları 2024

  İstanbul burun estetiği fiyatları, operasyonun kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. İstanbul rinoplasti fiyatları 2024 hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button