İstanbul Kepçe Kulak Ameliyatı

  Kepçe kulak ameliyatı İstanbul, kulaklar insan vücudunun duyma ve denge merkezleridir. Ancak bunun yanında hepimizin farkında olduğu bir görevleri daha vardır. O da yüz, saçlar ve genel olarak baş bölgesi için estetik olarak tamamlayıcı bir rol üstlenmeleridir. Kulaklar, anne karnındayken gelişmeye başlar ve 10’lu yaşlara kadar da hızla gelişimlerine devam ederler. Gelişim çağında olan çocukların kulak şekilleri, büyük oranda genetik özelliklerinin kontrolü altındadır.

  Genel olarak kulakların büyüklüklerine bakılmaksızın kulak ile kafa arasındaki açının normalde olması gerekenden daha fazla olması kepçe kulak olarak tanımlanır. Bu duruma kulak kıvrımlarının yeterince gelişmemiş olması, belirgin kulak memesi veya belirgin konka (yani kulak ortasında bulunan kıkırdak) neden olabilir. Kepçe kulak görünümü, bireylerin hem psikolojilerini hem de sosyal yaşamlarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

  Günümüzde ise kepçe kulak ameliyatı olarak bilinen operasyon yardımıyla bu görünümü ortadan kaldırmak, kulakları yeniden konumlandırmak mümkündür. Yazımızın devamında ‘’Kepçe kulak nedenleri nelerdir?’’, ‘’Kepçe kulak genetik mi?’’ ve ‘’Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  İstanbul kepçe kulak ameliyatı hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Kepçe Kulak Nedir?

  Kepçe kulak, kulaklar ile baş arasındaki açının olması gerekenden büyük olması sebebiyle kulakların dışa dönük bir pozisyona sahip olmasıdır. Çoğu kepçe kulak vakasında kulak şekil bakımından normaldir, sadece kulak-baş arası mesafe normalden fazladır. Normalde kulaklarda yer alan kıkırdaklar ve kıvrımlar, kulakları şekillendirmekle birlikte kulağı kafaya doğru yaklaştırırlar. Bu da kulaklar ile baş arasında uyumlu bir görünüm oluşmasını sağlar. Bazı kepçe kulak hastalarında ise bahsettiğimiz kıvrımlar yeterince gelişmemiştir. Dolayısıyla kulaklar kafaya yakın bir pozisyonda durmak yerine açılır, halk arasında ‘’kepçe kulak’’ olarak bilinen görünüme sebep olurlar.

  Kepçe Kulak Neden Olur?

  Kepçe kulak görünümü genelde, kulağı pozisyonlandıran kıkırdakların ve kıvrımların yeterince gelişmemiş olması sebebi ile ortaya çıkar. Bunun dışında kulak orta kısmında bulunan konka kıkırdağının ve kulak memesinin belirgin olması da kepçe kulak görünümüne yol açabilir. Yine bu kıkırdakların zayıf, gevşek bir yapıya sahip olması da kepçe kulak görünümüne yol açabilir. Bahsettiğimiz nedenler genetik veya gelişimsel kaynaklıdırlar. Bazı kişilerde ileri yaşla birlikte bazı kulak dokuları yıpranabilir ve zaman içerisinde kulaklar, kepçe kulak görünümü kazanabilir.

  Kepçe Kulak Nasıl Düzelir?

  Kepçe kulak sorununun bilinen en etkili tedavi yöntemi ameliyattır. ‘’Evde kepçe kulak tedavisi.’’ başlığı ile sunulan çoğu yöntem geçicidir ve büyük oranda etkisiz kalırlar. Ancak kepçe kulak ameliyatı ile birlikte kepçe kulak görünümünden kalıcı olarak kurtulmak mümkündür.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

  Kepçe kulak ameliyatı, kulak gelişimini tamamlamış herkese yapılabilmektedir. Genellikle akran zorbalığına maruz kalmamaları için çocuklarda okula başlamadan önce de aile talebi ve onayı dahilinde kepçe kulak ameliyatı yapılabilmektedir. Aynı şekilde yetişkin erkek ve kadınlar da istedikleri zaman kepçe kulak ameliyatı yaptırabilirler.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kepçe kulak ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Operasyon sırasında cerrahi kesi ve dikişler yardımı ile kulak dokularına müdahale edilir. Kulak kıvrımları belirgin değilse belirginleştirilir, kulak konkası fazla gelişmişse eksize edilir. Kulak memesinde fazlalık varsa bunlar düzeltilir. Kulak, baş ve kulak arası ideal açı gözetilerek yeniden konumlandırılır ve sabitlenir. Böylece kepçe kulak görünümü ortadan kaldırılmış olur.

  Kepçe kulak ameliyatı 45 dakika- 1 saat kadar sürebilmektedir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Kalıcı Mı?

  Kepçe kulak ameliyatı kalıcı bir uygulamadır. Ameliyat sırasında yapılan işlemler sayesinde kepçe kulak durumundan kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Ancak ameliyat sonrası bölgede fiziksel travma oluşursa ameliyatın başarısı etkilenebilir. Bu yüzden kepçe kulak ameliyatı olan bireylere, kulaklarına koruyucu bant takmaları ve belli süre kulak üzerine yatmamaları önerilir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Kepçe kulak ameliyatı sonrası iyileşme süreci; ameliyatın hangi teknikle yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. Kepçe kulak ameliyatı olan hastalar genelde aynı gün taburcu edilirler. Ancak bazı durumlarda bir gece kadar hastanede gözetim altında kalmaları da mümkündür. Hastalar kepçe kulak ameliyatı sonrası 1 ila 2 hafta içerisinde büyük oranda iyileşme gösterirler. Bu süreçte doktor tavsiyelerine uymak sürecin konforu ve verimliliği açısından oldukça önemlidir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Kepçe kulak ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Kepçe kulak ameliyatı sonrası, doktor tarafından tavsiye edilen süre boyunca kulak bandı kullanılması gerekebilir.
  • Kepçe kulak ameliyatı sonrası kulaklara mümkün olduğunca az dokunulmalıdır.
  • Kepçe kulak ameliyatı sonrası kulaklar, güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmalıdır.
  • Kepçe kulak ameliyatı sonrası genel hijyene dikkat edilmelidir.
  • Kepçe kulak ameliyatı sonrası 2 gün kadar duş alınmamalıdır.
  • Kepçe kulak ameliyatı sonrası sırt üstü uyunmalı ve dinlenilmelidir.

  Doktorunuz, kepçe kulak ameliyatı öncesi sonrası süreçler hakkında sizi daha detaylı bilgilendirecektir.

  İstanbul Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları

  Kepçe kulak ameliyatı fiyatları, ameliyatın yapılma şekline ve kapsamına göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul kepçe kulak ameliyatı ücreti hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button