Çene Ucu Estetiği İstanbul

  Çene ucu estetiği İstanbul, yüzü meydana getiren her dokunun farklı bir görevi vardır. Yüz kemikleri de yüze boyut ve hacim kazandırmakla ve üzerlerindeki yumuşak dokuları desteklemekle görevlidirler. Yüz şeklini ve yüz boyutunu belirleyen en önemli kemiklerden biri de alt çene kemiği olan mandibuladır. Bu kemik, bazı genetik veya gelişimsel sebeplerden farklı bir yapıya veya yerleşime sahip olabilir. Mesela olması gerekenden daha küçük veya geride olabilir; büyük veya ileride yer alabilir. Tüm bu sorunlar, yüzün estetik bütünlüğünü olumsuz etkileme potansiyeline sahiptirler. Hatta bazı kişilerde çiğneme veya konuşma sorunlarına bile yol açabilirler.

  Günümüzde çeşitli estetik uygulamalar yardımıyla alt çene kaynaklı estetik problemleri ortadan kaldırmak mümkündür. Çene ucu estetiği olarak bilinen işlem sayesinde, çenenin şekliyle veya konumuyla ilgili sorunlar giderilebilir. Çenenin şekli genel estetik ölçütler ve kişinin talepleri doğrultusunda adeta yeniden kurgulanabilir. Böylece belirgin, yüz ile uyumlu ve çekici bir çene hattı oluşturulabilir. Yazımızın devamında ‘’Çene geriliği ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Çene ucu estetiği nasıl yapılır?’’, ‘’Çene ucu nasıl uzatılır?’’ ve ‘’Çene estetiği öncesi sonrası süreçler nasıldır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  İstanbul çene ucu estetiği hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Çene Ucu Estetiği Nedir?

  Çene ucu estetiği, çene ile yüz arasında uyumlu bir geçiş oluşturabilmek, çene hattına sağlıklı ve estetik bir görünüm kazandırabilmek için yapılan işlem ve operasyonlardır. Çene ile burun ve ağız gibi organlar arasında ideal profil ilişkileri açısından hassas bir denge vardır. Bu denge bazı genetik veya gelişimsel sebeplerden bazı kişilerde bozulmuş olabilir. Bu da yüz profilini, yani yüzün estetik bütünlüğünü olumsuz etkiler. Çene ucu estetiği, bahsettiğimiz uyumsuzlukları ve estetik problemleri gidermek için yapılan işlem ve operasyonlardır.

  Çene Ucu Estetiği Neden Yapılır?

  Çene ucu estetiği şu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir:

  • Normalden küçük(mikrogeni) veya geride(retrogeni) olan çeneleri daha belirgin, yüzün geri kasan kısmıyla daha orantılı bir yapıya kavuşturmak için.
  • Normalden büyük(makrogeni) veya ileride(progeni) olan çeneleri, yüz ile dengeli olabilecekleri bir konuma, boyuta döndürmek için.
  • Çene ile yüz arasında sağlıklı bir estetik bağ kurabilmek için.
  • Erkeklerde daha maskülen, kadınlarda ise daha feminen bir yüz görünümü oluşturabilmek için. Elbette bu kazanım, bireyin kendi tercihleri ve talepleri doğrultusunda şekillenir.

  Çene ucu estetiği bu gibi sebeplerden yapılabilmektedir.

  Çene Ucu Estetiği Kimlere Yapılabilir?

  Çene ucu estetiği reşit olan her bireye yapılabilir. Çene kemiği ve çevre dokuların; ergenlik döneminin sonlarına kadar gelişiminin devam ettiği düşünülmektedir. Bu yüzden 18 yaşından küçük olan bireylere çene ucu estetiği önerilmez. Yetişkin olan bireyler ise eğer uygulamaya engel teşkil edebilecek bir rahatsızlıkları yoksa çene ucu estetiği yaptırabilirler. Çene ve dişlerinde ortodontik sorunlar olan hastalar, çene ucu ameliyatları öncesi ortodonti tedavisi görmelidirler.

  Çene Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

  Çene ucu estetiği ameliyat dışı işlemler ve çenenin estetik ameliyatları olmak üzere iki başlıkta incelenebilir. Ameliyat dışı işlemler çene ucu ve jawline dolgu uygulamalarıdır. Dolgu uygulamaları lokal anestezi altında yaklaşık 5-10 dakika süren işlemlerdir. İyileşme süreci hızlı olduğundan hasta işlem sonrası hemen işine geri dönebilir.

  Çene ucu estetik ameliyatları ise genel anestezi altında yapılmaktadır. Böylece hastalar, çeneye müdahale edilirken ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Çene ucu estetiği genelde iki temel amaç doğrultusunda yapılır, ilki çeneyi büyütmek ve ilerletmek, diğeri ise çeneyi küçültmektir. Bu amaçlar doğrultusunda yapılan işlemler de değişiklik gösterebilir.

  Hemen hemen tüm çene büyütme ameliyatlarında alloplastik implantlar kullanılır. Bu implantlar silikon, politetrafloroetilen veya poröz polietilen materyallerden üretilirler. Çene büyütme ameliyatı  sırasında bu implantlar çenenin alt kısmından veya ağız içerisinden hedef bölgelere yerleştirilir. Böylece çene daha belirgin ve projektil hale gerelek yüzle daha uyumlu ve büyük bir görünüm kazanır.

  Çene küçültme ameliyatı sırasında ise çene kemiği; ameliyat planı dahilinde törpülenir veya kontrollü şekilde kesilip tekrar istenen pozisyonda kaynaştırılır. Böylece çene, yüz ile uyumlu, çekici ve zarif bir görünüm kazanır. Törpüleme işlemi sırasında özel tekniklerden ve modern araçlardan yardım alınır.

  Çene ucu estetiği, yapılan işlemlerin amacına ve türüne göre ortalama 2 saat sürmektedir.

  Çene Ucu Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Çene ucu dolgu uygulamaları lokal anestezi altında yapılan bir işlem olup yatış gerektirmez. Hasta işlem sonrası hemen işine geri dönebilir.

  Çene estetik ameliyatı olan hastalar ise bir günlük yatışın ardından taburcu edilirler. Ancak bazen çene küçültme, ilerletme, geriletme ameliyatları sonrası bu süre uzayabilir. Çene ucu estetiği sonrası, çene çevresinde morluklar ve şişlikler görülebilir. Bu şikâyetler günler içerisinde azalarak kaybolurlar. Hastalar bir hafta içerisinde doktor tavsiyesi ile gündelik yaşamlarına ve işlerine dönebilirler. Ancak yapılan ameliyatın türüne göre çenenin tamamen iyileşmesi 1 ayı bulabilir. Bu süreçte doktor tarafından verilen tavsiyelere uymak gerekir. Böylece iyileşme süreci çok daha hızlı, verimli ve sağlıklı geçecektir.

  Çene Ucu Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Çene estetiği sonrası şu gibi durumlara dikkat etmek gerekir:

  • Çene, ameliyat sonrasında fiziksel darbelere karşı korunmalıdır.
  • Mümkünse uyurken sırt üstü bir pozisyon tercih edilmelidir.
  • İyileşme süresince sigara kullanılmamalıdır.
  • Doktorun tavsiye ettiği süre boyunca beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir.
  • Ağır ve yorucu aktiviteler yapılmamalıdır.
  • Düzenli bir şekilde dinlenilmeli ve yalnızca doktorun reçete ettiği ilaçlar kullanılmalıdır.

  Doktorunuz, çene ucu estetiği öncesi sonrası süreçler hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacaktır.

  İstanbul Çene Estetiği Fiyatları 2024

  İstanbul çene estetiği fiyatları, ameliyatın kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. İstanbul çene ucu estetiği fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button