Jinekomasti İstanbul

  Jinekomasti İstanbul, bazı organlar ve dokular, erkeklerde daha gelişmiş bir yapıya sahip olurken bazıları ise kadınlarda daha gelişmiş bir yapıya sahiptir. Bu durum cinsiyet karakterleriyle ve hormon dengesiyle açıklanmaktadır. Kadınlarda daha belirgin ve gelişmiş olması beklenen organlardan biri de memelerdir. Çünkü kadın memeleri, sahip oldukları süt bezleri ve yağ dokusu açısından erkek memesine göre daha fazla dokuya sahiptir. Erkeklerde bulunan meme dokusu ise çoğu zaman meme başının yani areolanın altında bulunan küçük fibrotik bir dokudan ibarettir. Erkek memelerinde, süt üretimini sağlayacak salgı bezleri veya sütün aktarımını yapacak süt kanalları gelişmemiştir. Bazı erkeklerde bahsettiğimiz dokular, hormon dengesizliği, bazı ilaçların kullanımı (spironolakton, digoksin, simetidin, ketokonazol, finasteride, trisiklik antidepresanlar), uyuşturucu ve alkol tüketimi, anabolik steroid kullanımı, bazı endokrinoloji hastalıklar gibi sebeplerden büyümeye başlayabilirler. Bunun bir sonucu olarak memeler büyür ve dişil bir görünüm oluşmasına sebep olurlar. Jinekomasti olarak bilinen bu rahatsızlık, özellikle de ergenlik dönemindeki erkeklerde daha sık ortaya çıkmaktadır. Bunun sebebi, ergenlik döneminde hormonların çok aktif olması ve bu aktifliğin bazı hormon düzensizliklerine yol açabilmesidir.

  Bahsettiğimiz rahatsızlık, günümüzde jinekomasti tedavisi kapsamında yapılan uygulamalar sayesinde ortadan kaldırılabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Erkeklerde meme büyümesi nasıl tedavi edilir?’’, ‘’Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır?’’ ve ‘’Jinekomasti ameliyatı için yaş sınırı nedir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul jinekomasti tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Jinekomasti Nedir?

  Jinekomasti, hormon dengesizliği, endokrinoloji hastalıklar, ilaç ve uyuşturucu kullanımı, alkol tüketimi gibi nedenlerden erkeklerdeki glandüler meme dokusunun anormal bir şekilde büyümesidir. Bilindiği üzere erkeklerde, cinsiyet karakterlerinin oluşumu etkileyen birincil faktör testosteron hormonudur. Ancak her erkekte, az miktarlarda da olsa östrojen hormonu da bulunur. Eğer bu iki hormon arasında bir dengesizlik meydana gelirse erkeklerde meme dokuları büyümeye ve gelişmeye başlayabilir.

  Jinekomasti Sebepleri Nelerdir?

  Jinekomasti genel olarak hormon dengesizliği sebebiyle ortaya çıksa da bu duruma yol açabilecek birden fazla faktör vardır, bunlar:

  • Şiroz ve benzeri karaciğer hastalıkları jinekomastiye yol açabilirler.
  • Bazı ilaçlar (spironolakton,digoksin, ketokonazol, finasterid, simetidin, TCA) memelerin büyümesine dolayısıyla da jinekomastiye sebep olabilirler.
  • Uyuşturucu ve alkol kullanımına bağlı oluşan bazı durumlar memelerde büyümeye yol açabilir.
  • Anabolik steroid kullanımı meme büyümesine yani jinekomastiye sebep olabilir.
  • Hipogonadizm, hiperprolaktonemi, testiküler neoplaziler, hipertiroidizm gibi endokrinoloji hastalıklar jinekomasti sebebi olabilir.
  • Bazı erkeklerde ise herhangi bir belirgin neden olmaksızın jinekomasti benzeri durumlar görülebilir.

  Erkeklerde Meme Büyümesi Neden Olur?

  Jinekomasti özellikle de genç erkekler için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bireyler, bu gibi rahatsızlıklar sebebi ile psikolojik ve sosyal sorunlar yaşayabilirler. Bazı aktivitelerden uzak durabilir, kendilerini sosyal yaşamlarından izole edebilirler. Bu yüzden jinekomasti hafife alınmamalı, gerektiği zaman tedavi uygulamalarına başvurulmalıdır.

  Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

  Jinekomasti belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Meme boyutlarında büyüme.
  • Memede uçlarında akıntı, sıvı gelmesi.
  • Memelerde dokunmaya veya sıkmaya karşı hassasiyet.

  Bunlar jinekomastinin en sık rastlanılan belirtileridir. Ancak jinekomastiye sebep olan rahatsızlık, farklı belirtilere ve şikâyetlere de yol açabilir.

  Jinekomasti Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

  Jinekomasti ameliyatı, reşit olan yani 18 yaşından büyük olan erkeklere önerilir. Bunun sebebi, vücudun ergenliğin sonlarına kadar gelişim göstermesidir. Ergenliğin bitimiyle birlikte hormonlar düzene oturabilir ve jinekomasti sorunu gerileme sürecine girebilir. 18 yaşından büyük bireyler, eğer ameliyata engel teşkil edebilecek bir sağlık sorunları yoksa diledikleri zaman jinekomasti ameliyatı yaptırabilirler.

  Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır? 

  Jinekomasti tedavisi, ilaç uygulamaları veya cerrahi operasyon ile yapılabilmektedir. Endokrinolojik problemler ve hormonal sorunlar ameliyat öncesi ekarte edilmelidir. Jinekomasti sebebi eğer endokrinolojik hastalıklar ise ilaç uygulamaları ile sorunun kaynağı ortadan kaldırılmalıdır. Memelerdeki büyümenin fazla olmadığı veya reşit olmayan erkeklerde çeşitli hormon ilaçları ile tedavi gerçekleştirilebilir. Bu tedavi, memelerdeki büyümeyi durdurmak amacıyla gerçekleştirilir. Bazı durumlarda yeterli olmayabilir ve ameliyata gerek duyulabilir.

  Jinekomasti ameliyatı, genel anestezi altında yapılan bir uygulamadır. Genel anestezi hem ameliyat sürecini doktor ve sağlık ekipleri için kolaylaştırır hem de hastanın ağrı hissetmesini engeller. Jinekomasti ameliyatı sırasında çoğu zaman sadece liposuction işlemine başvurulur. Yağ alınması işlemi olarak da bilinen bu uygulama sırasında özel tüpler yardımı ile meme bölgesindeki fazla yağ dokusu alınır. Meme glandüler dokunun fazla olduğu hastalarda ise yarım ay eksizyonu ile bu doku çıkarılabilir. Deri fazlalığının da eşlik ettiği durumlarda liposuction sarkma şiddetini artırabileceğinden bazı hastalarda cilt eksizyonu da yapılması gerekebilir. Genel anestezi altında olan hastanın meme bölgesine cerrahi kesiler atılır ve bu kesiler yardımı ile anormal gelişim gösteren meme dokuları çıkarılır. İşlem sonrasında kesiler özel dikiş teknikleriyle kapatılır ve ameliyat son bulur.

  Jinekomasti ameliyatı, yapılan işlemlerin kapsamına ve türüne göre 1,5 saat ila 3 saat kadar sürebilir.

  Jinekomasti Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Hastalar jinekomasti ameliyatı sonrası, bir günlük hastane misafirliğinin ardından taburcu edilirler. İyileşme süreci sırasında, ameliyat bölgesinde hafif morluk ve kızarıklık gözlenebilir. Bu belirtiler bir hafta içerisinde azalarak gözden kaybolacaklardır. Ödem ve morluğu azaltmak, cildin hızla toparlanmasını sağlamak adına 3-4 hafta süre ile özel korseler kullanılır. Jinekomasti ameliyatı sonrasında hastalar 3 ila 5 günlük bir dinlenme sürecinin ardından gündelik yaşamlarına dönebilirler. Ancak bu süreçte bazı önemli noktalara dikkat etmeleri gerekir.

  Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Jinekomasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Jinekomasti ameliyatı olan hastalar bir süre ağır sporlar yapmamalıdır. Doktor önerisine göre hafif egzersizler yapabilirler.
  • Jinekomasti ameliyatı sonrası hastalar, ameliyat bölgelerinin hijyenine ve bakımına dikkat etmelidirler. Doktor tarafından önerilen korse uygulaması, tavsiye edilen süre boyunca kalmalıdır.
  • Jinekomasti ameliyatı olan hastalar, ameliyat bölgelerini fiziksel darbelere karşı korumalıdırlar.
  • Jinekomasti ameliyatı sonrası bir süre havuz, deniz, hamam, kaplıca ve benzeri umumi alanlarda bulunulmamalıdır.

  Doktorunuz jinekomasti ameliyatı öncesi ve sonrası süreçler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  İstanbul Jinekomasti Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul jinekomasti tedavisi fiyatları, yapılan uygulamaların türüne göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. İstanbul jinekomasti ameliyatı fiyatları 2024 hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button