İstanbul Dolgu Uygulamaları

  İnsan cildi, yalnızca dış kısımdaki görünür olan deriden ibaret değildir. Cilt, görevlerini yerine getirebilmek ve canlı bir görünüme sahip olabilmek için bazı destekleyici dokulara ihtiyaç duyar. Yaş, sigara kullanımı, güneşe maruziyet ve yer çekiminin etkisiyle ciltteki kolojen zamanla azalır. Bu da kırışıklıklara ve ciltte sarkmalara neden olur. Yaşlanmayla birlikte sadece cilt değil, cilt altında yer alan yağ dokusu ve kemik dokuda da kayıplar meydana gelir. Bu da özellikle yüz bölgesinde çökmelere, sarkmalara ve kırışıklıklara yol açar.

  İstanbul dolgu uygulamaları, bahsetmiş olduğumuz estetik kusurları ortadan kaldırmak amacıyla yapılan işlemler bütünüdür. Ameliyatsız estetik uygulamaları arasında bulunan dolgu işlemleri sayesinde cilde yeniden hacim ve canlılık kazandırmak mümkündür. Dolgu işlemleri sırasında kullanılan hyalüronik asit, cildin doğal yapısında da bulunan özel bir maddedir. Bu madde yalnızca cilde hacim kazandırmakla kalmaz ayrıca cildi besler, nemlendirir ve gençleştirir. Yazımızın devamında ‘’Yüz dolgusu nasıl yapılır?’’, ‘’Yüzdeki çökmeler nasıl giderilir?’’ ve ‘’Dolgu uygulaması hangi bölgelere yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  İstanbul dolgu uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Dolgu Uygulamaları Nedir? Yüz Dolgusu Nedir?

  Dolgu uygulamaları, yüzün çeşitli bölgelerine hacim ve canlılık kazandırmak için yapılan uygulamalar bütünüdür. Dolgu materyalleri çok çeşitli olsa da yüz estetiğinde en sık kullanılan dolgular, hyalüronik asit temelli dolgulardır. Bu dolgular güvenilir, toksik veya alerjik olmayan, uygulanması kolay, iyileşme süreci kısa ve etkisi, istendiği zaman tersinebilir. Yüzde dudak, nazolabial oluk, gözaltı boşluğu (tear trough), şakak, malar bölge (elmacık kemiği), çene ucu ve çene hattı (jawline), burun ucu ve sırtı, alın gibi bölgeler dışında boyun dekolte bölgesi ve el gençleştirme amacıyla da kullanılabilir. Dolgu uygulamalarında hedef tedavi edilmesi istenen bölgelerin sağlıklı bir şekilde hacim kazanması, daha genç bir görünüme sahip olmasıdır. Hyaküronik asit hacminin bin katına kadar su tutma özelliğine sahip olduğundan aynı zamanda cildi nemlendirir, destekler; genç ve canlı bir cilt görünümü oluşmasına yardımcı olur. Dolgu uygulamaları, İstanbul ameliyatsız estetik uygulamaları arasında yer alırlar.

  Ameliyatsız Yüz Estetiği Nedir?

  Ameliyatsız yüz estetiği, herhangi bir cerrahi işleme başvurulmadan lokal anestezi altında gerçekleştirilen estetik uygulamalardır. Bu işlemlerin başında dolgu uygulamaları gelir. Dolgu uygulamaları, basit enjeksiyon işlemleriyle yapılır. Hastanın yüzüne cerrahi kesiler atılmaz, dolayısıyla dikiş gibi zahmetli ve iz bırakan işlemlere gerek kalmaz.

  Dolgu Neden Yapılır?

  Dolgu, yüzün ve vücudun çeşitli bölgelerine hacim ve canlılık kazandırmak için yapılır. Yaşın ilerlemesi, sigara kullanımı, yetersiz uyku , sağlıksız beslenme, yetersiz su tüketimi, yerçekimi ve genetik faktörlere bağlı olarak yüzün bazı bölgelerinde çökmeler meydana gelir. Bu çökmeler yüzün estetik dengesini bozar. Gençken V harfi şeklinde, dinlenmiş ve canlı bir görünüme sahip olan yüz; yaşlanmanın etkisiyle zamanla oval hatlarını kaybederek kare şeklini almaya başlar. Bu da kişinin olduğundan daha yaşlı ve yorgun görünmesine sebep olur. Dolgu uygulaması bu çökmeleri gidermek, yüzün gerekli bölgelerini belirginleştirmek; genel olarak yüzü gençleştirmek ve canlılık kazandırmak amacıyla kullanılır.

  Dolgu Hangi Bölgelere Yapılabilir?

  Şu gibi yüz bölgelerine dolgu yapılabilir:

  • Yanaklara (Elmacık kemiği çevresi.)
  • Çene ucu ve çene hattına (Jawline).
  • Göz altlarına (Tear trough).
  • Burun ucu ve burun sırtına.
  • Nazolabial bölgeye.
  • Şakaklara.
  • Dudaklara.
  • Marionette çizgilerine
  • Barkod çizgileri (Dudak üstü kırışıklıkları.).
  • Botoks uygulamalarına rağmen açılmayan statik kırışıklıklara.

  Bahsettiğimiz bölgeler dolgu uygulamaları ile gençleştirilebilir, hacimlendirilebilir ve belirginleştirilebilir.

  Kimler Dolgu Yaptırabilir?

  Yüze dolgu uygulaması, 18 yaşını doldurmuş bireylere yapılabilmektedir. Daha genç yaşta olan bireylere ise dolgu uygulaması önerilmez. Eğer dolgu yapılacak bölgede aktif bir cilt enfeksiyonu yer alıyorsa; işlemin yapılabilmesi için önce bu enfeksiyonun iyileşmesi beklenmelidir.

  Dolgu Uygulamaları Kalıcı Mıdır?

  Dolgu uygulaması sayesinde elde edilen kazanımlar, zaman içerisinde kaybolur. Bunun sebebi dolgu malzemesi olarak kullanılan hyalüronik asidin zaman içerisinde cilt altında erimesidir. Dolgunun vücuttaki ömrü tamamlandığında veya etkisi azalmaya başladığında arzu edilirse dolgu uygulanmış olan bölgelere yeniden dolgu uygulaması yapılabilir.

  Dolgu Uygulamaları Nasıl Yapılır?

  Dolgu uygulamaları, özel enjeksiyon işlemleriyle yapılmaktadır. Enjeksiyon öncesinde, bölge; çeşitli ağrı kesici (anestezik) kremlerle uyuşturulur. Böylece hastanın ağrı ve rahatsızlık hissi duyması engellenmiş olur. Daha sonra ise, hyalüronik asit olarak bilinen dolgu malzemesi hastanın hedef bölgelerine enjekte edilir. Bu madde enjekte edildiği bölgenin belirginleşmesini, canlanmasını ve hacim kazanmasını sağlar. Böylece uygun hastalarda ameliyata gerek kalmadan yüzün estetik bütünlüğü düzenlenebilir.

  Dolgu uygulamaları genelde 20 dakikadan kısa sürmektedirler. Aynı işlem sırasında birden fazla bölgeye dolgu yapmak mümkündür. Doktorunuz bu konu hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Dolgu Uygulaması Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Bireyler, dolgu uygulamaları sonrası gündelik yaşamlarına devam edebilirler. Bu süreçte uygulama bölgesinde hafif kızarıklıklar VE ÖDEM görülebilir. Bunlar birkaç gün içerisinde tamamen ortadan kaybolacaklardır. Dolgu uygulaması sonrası şu gibi durumlara dikkat etmek gerekir:

  • Dolgu bölgesine masaj yapılmamalıdır, bölge ovuşturulmamalıdır.
  • Bölge bir süre sıcak su veya soğuk cisimler ile temas ettirilmemelidir.
  • Bir süre sırt üstü bir pozisyonda dinlenilmeli ve uyunmalıdır.
  • Ödemin dağılmasını kolaylaştırmak adına, doktorun da önerisiyle hedef bölgelere soğuk uygulama yapılabilir.
  • Dudak dolgusu sonrası 1 hafta boyunca öpüşme gibi faaliyetlere dikkat edilmeli, mümkünse çok sıcak içecekler tüketilmemelidir.

  Doktorunuz, yüz dolgusu öncesi sonrası süreçler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  İstanbul Dolgu Uygulamaları Fiyatları 2024

  Dolgu uygulaması fiyatları, uygulamanın nereye ve hangi kapsamda yapıldığına göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul dolgu uygulaması ücreti hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button