Göz Çevresi Estetiği İstanbul

  Yüz yüze kurulan sosyal etkileşimler için; gözlerin ve göz çevresinde oluşan mimiklerin büyük bir önemi vardır. İnsanlar karşılarındaki kişileri anlayabilmek, onlarla iletişime geçmek ve duygusal bağ kurabilmek için direkt olarak gözlere ve göz bölgesine yönelirler. Bahsettiğimiz bölgeler tarih boyunca estetik olarak da büyük bir önem taşımışlardır. Göz çevresi; mimikler ve yüz ifadeleri sebebiyle zaman içerisinde kırışabilir. Bu kırışmanın boyutu, sigara kullanımı gibi zararlı alışkanlıklar, önerilmeyen yaşam tarzları ve güneşe maruziyet gibi faktörler sebebiyle git gide artabilir. Göz kapaklarında bozulmalar ve sarkmalar, göz altlarında ise torbalanma gibi problemler meydana gelebilir. Tüm bu olumsuz durumlar, bireylerin olduklarından daha yaşlı, yorgun ve neşesiz bir görünüme sahip olmalarına yol açar.

  Günümüzde göz çevresi estetiği sayesinde, bu yaşlı ve yorgun görünümü ortadan kaldırmak mümkündür. Göz çevresi estetiği ile göz kapağı düşüklüğünden kaz ayağı kırışıklıklarına kadar pek çok estetik ve işlevsel sorun giderilebilir. Yazımızın devamında ‘’Kaz ayağı kırışıklıkları nasıl geçer?’’, ‘’Göz altı torbaları nasıl geçer?’’ ve ‘’Göz kapalı düşüklüğü nasıl tedavi edilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  İstanbul göz çevresi estetiği hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Göz Çevresi Estetiği Nedir?

  Göz çevresi estetiği, göz çevresinde meydana gelen estetik ve işlevsel sorunları gidermek için yapılan operasyondur. Gözler ve göz etrafındaki kaslar gündelik yaşamımızda oldukça aktiftir. Bu aktiflik, genetik yatkınlıkla, güneşe maruziyet ve sağlıksız yaşam tarzıyla da birleşince göz kapaklarında sarkma ve göz çevresinde kırışıklık gibi sorunlar görülebilir. Bu sorunlara yorgunluk ve stresin de etkisi ile göz altı torbaları eşlik edebilir. Göz kapakları kimi hastalarda görme alanını kısıtlayacak kadar sarkabilir. Bu sebeple alın kaslarıyla gözlerini açmaya çalışan hastalarda alın kırışıklıklarında artma ve baş ağrısı gelişebilir. Tüm bu bahsettiğimiz sorunlar, hem kişinin yüz görünümünü hem de görüş kabiliyetlerini olumsuz etkilerler. Göz çevresi estetiği, bu sorunları ortadan kaldırmak ve kişiye daha genç bir görünüm kazandırmak için yapılan operasyondur.

  Göz Çevresi Neden Kırışır? Kaz Ayağı Kırışıklığı Neden Olur? 

  Göz çevresinde yer alan kaslar sürekli hareket halindedirler. Bu kaslar gülme, şaşırma, sinirlenme gibi önemli mimiklerimizin oluşmasında aktif olarak görev alırlar. Böylece sosyal etkileşimlerimiz sırasında kendimizi sözlerimizin yanı sıra yüz ifadelerimizle de sağlıklı bir biçimde ifade edebiliriz. Ancak bu mimiklerin kullanımı, ilerleyen yaşla birlikte göz çevresindeki cildin kırışmasına ve yıpranmasına sebep olur. Bu kırışıklıklar, şekilleri sebebiyle kaz ayağı kırışıklığı olarak bilinirler. Saydıklarımıza ek olarak beslenme alışkanlıklarının, sigara gibi zararlı alışkanlıkların ve sağlıklı olmayan yaşam tarzlarının da bu kırışıklıklara sebep olabildiği bilinmektedir.

  Göz Kapaklarında Sarkma ve Torbalanma Neden Oluşur?

  Yaşlanma ile birlikte kollajen üretiminin azalması ve yıkımının artmasıyla tüm vücutta ciltte sarkmalar meydana gelir. Bu belirti göz kapaklarında da görülmektedir. Kollajen kaybı ısında bazen genetik faktörlere bağlı olarak kişi genç olsa dahi göz kapakları sarkık yapıda olabilir. Bu görünüm kişinin olduğundan yaşlı , yorgun veya mutsuz görünmesine yol açabilir. Bunun dışında normalde göz cevresi dokuları destekleyen yağ yastıkçıklarında yaşlanmaya bağlı belirginleşme görülebilir. Bu da göz altı torbaları olarak kendini gösterir. Bazı hastalarda ise yağ yastıkçıkları ve göz çevresi dokularda atrofi denilen doku azalması meydana gelebilir. Bu da gözün içeri kaçmış görünümüne ve göz çevresinde çukurlaşmaya neden olur.

  Göz Çevresi Estetiği İle Neler Yapılabilir?

  Göz çevresi estetiğinin kazanımları şunlardır:

  • Kaz ayağı kırışıklıkları olarak bilinen kırışıklıklar, göz çevresi estetiği ile (nörotoksin ve/veya dolgu uygulamaları) ortadan kaldırılabilir.
  • Göz çevresine uygun mezoterapi (gençlik aşısı, h100, paris ışıltısı vs) uygulamaları ile göz çevresine renk tonu eşit, dinlenmiş ve genç bir görünüm kazandırılabilir.
  • Gözaltı torbalarına müdahale edilebilir.
  • Göz kapaklarında oluşan yağ plakları göz çevresi estetiği ile alınabilir.
  • Göz kapağı sarkması veya göz kapağı düşüklüğü olarak bilinen durum giderilebilir.

  Göz çevresi estetiği sayesinde, göz çevresinde bulunan pek çok estetik ve işlevsel sorun başarı ile ortadan kaldırılabilir. Böylece hastaların göz çevreleri çok daha genç, canlı ve yüz ile uyumlu bir görünüme sahip olur.

  Göz Çevresi Estetiği Kimler İçin Uygundur?

  Göz çevresi estetiği 18 yaşından büyük olan, yani reşit olan herkes için uygundur. Göz çevresinde oluşan kırışıklıklar mimik kullanımına bağlı olarak genelde çok ileri olmayan yaşlarda bile kendilerini belli ederler. Bu durumun ilerlememesi için önleyici tedavilere erken yaşlarda başlamak ilerde daha büyük tedavilerden kaçınmak adına daha uygun olabilir. Bunun dışında göz çevresi estetik operasyonları ameliyat kararını ve onayını kendi verebilecek durumdaki her hastaya uygulanabilir. Bu ameliyatlar yapılırken kişiye ve ihtiyacına özel planlama ve uygulama yapılmalıdır.

  Göz Çevresi Estetiği Nasıl Yapılır?

  Göz çevresi estetiği, büyük oranda yapılması planlanan işlem neticesinde; yani hastanın talepleri ve şikâyetleri neticesinde şekillenir.

  Ameliyat dışı uygulamalar lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Göz çevresi kırışıklıklarının tedavisi için nörotoksin (botoks, dysport) ve gerekirse dolgu uygulamaları yapılır. Bunun dışında göz çevresinde koyulaşma, renk tonu eşitsizliği gibi durumlarda çeşitli mezoterapiler ve PRP uygulamaları göz çevresinin görünümünü düzeltebilir.

  Göz çevresi estetik operasyonları öncesinde hastalara lokal veya genel anestezi uygulanabilir. Bu uygulamalar sayesinde hastalar cerrahi işlemler sırasında ağrı hissetmezler. Anestezi işleminin ardından, ameliyat öncesi planlamasına ve çizimlerine göre işlemlere başlanır. Kırışıklıkları ve sarkmaları gidermek adına fazla deri dokuları alınabilir ve kalan deri aşılanarak gerdirilebilir. Göz çevresinde bulunan yağ plakları alınabilir. Talep edildiyse göz altlarına ve göz torbalarına müdahale edilebilir. Bu işlemler hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan yazıları inceleyebilirsiniz.

  Göz Çevresi Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Ameliyatsız göz çevresi estetik uygulamaları klinik ortamında yapılan işlemlerdir. Göz çevresi estetik ameliyatları sonrası lokal anestezi altında opera olan hastalar genelde aynı gün taburcu edilirler. Taburcu olan hastalar hızlı bir iyileşme sürecine girerler. Operasyon sırasında yapılan işlemlerin kapsamına göre, göz çevresindeki bantlar birkaç gün içerisinde alınır. Bu sürede göz çevresinde hafif kızarıklıklar ve şişlikler görülebilir. Bunlar geçicidir ve günler içerisinde azalarak tamamen kaybolurlar. Göz çevresi ameliyatından ortalama 5-7 gün sonra ise dikişler alınır. Bu süreçte doktor tavsiyelerine uymak, iyileşme sürecinin gidişatı için oldukça önemlidir.

  İstanbul Göz Çevresi Estetiği Fiyatları 2024

  İstanbul göz çevresi estetiği fiyatları, yapılan işlemlerin kapsamına göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul göz çevresi estetiği ücreti hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button