Saç Ekimi İstanbul

  Saç Ekimi İstanbul, tarih boyunca saçlar; insanların gençliğini, sağlığını ve çekiciliğini sembolize etmişlerdir. Saçlar yalnızca yüz güzelliğini pekiştirmez, ayrıca bedenin bir bütün olarak algılanışını da etkilerler. Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda sıkça görülen bir sorundur. Özellikle de erkeklerde, yaş ile birlikte ağır saç dökülmesi sıklıkla görülür. Bunda testosteron hormonunun bir rolü olduğu düşünülmektedir. Bunun dışında stres, mevsim geçişleri, saçları sık ve sürekli toplamak, fön gibi yüksek ısıya sıkça maruz bırakmak gibi nedenler de saç dökülmesini artırabilir.

  Normalde her gün belli miktarlarda saç teli kaybetmek gayet doğaldır. Bu saçlar, yeniden çıkma ve büyüme eğilimi gösterirler. Ancak bazı durumlarda dökülen saçların yeri, yeni saç telleriyle doldurulmaz. Bu da zaman içerisinde halk arasında ‘’kellik’’ olarak bilinen duruma yol açar. Günümüzde, saç ekim işlemleri sayesinde kaybedilen saçların yerini doldurmak; yeniden doğal saçlara sahip olmak mümkündür. İstanbul saç ekimi, bireyin ense gibi dökülmeye dirençli bölgelerinde yer alan saç kökleri yardımı ile yapılır. Bu saç kökleri uygun tekniklerle alınarak, dökülmenin yoğun olduğu bölgelere transfer edilir. Böylece kafa üzerindeki ‘’açılmalar’’ kapatılabilir ve sağlıklı bir saç yoğunluğu sağlanabilir. Yazımızın devamında ‘’Erkeklerde saç dökülmesi sebepleri nelerdir?’’, ‘’Erkek tipi saç dökülmesi nedir?’’, ‘’Saç ekim işlemi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Saç ekimi kimler için uygundur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  İstanbul saç ekimi hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Saç Ekimi Nedir?

  Saç ekimi, saç dökülmesi sorunu yaşayan bireylerin tercih ettiği tedavi uygulamasıdır. Saç ekim işlemi, saç kaybı durumlarında kullanılan en etkili ve kalıcı uygulamalardan biri olarak bilinir. Bu uygulama sayesinde bireyin kendi saç köklerini kullanarak dökülmenin meydana geldiği bölgelerin saç yoğunluğunu artırmak mümkündür. Bununla birlikte kıl yoğunluğunun azaldığı kaş, kirpik, sakal ve bıyık ekimi yapmak da mümkündür.

  Saç ekimi, ülkemizde oldukça gelişmiş olan bir uygulamadır. Özellikle de son yıllarda yüz binlerce insan saç ektirmek için ülkemize gelmektedir.

  Saç Ekimi İstanbul Neden Yapılır?

  Saç ekimi, saç kaybının meydana geldiği bölgeleri yeniden saçlandırmak için yapılır. Saç dökülmesi oldukça yaygın bir durumdur. Özellikle erkeklerde hormonal sebeplerle daha sık görülür. Ancak bu durum, bazı kişilerde normalden daha şiddetli bir boyutta görülebilir. Bu da zaman içerisinde kafadaki bazı bölgelerde açılmalar görülmesine, bazense saçların tamamen kaybedilmesine sebep olabilir. Saç ekimi, saç kaybı ile etkin bir şekilde mücadele etmek ve kişinin saç distribüsyonunu sağlıklı ve doğal bir şekilde sağlamak amacıyla kullanılır.

  Saçlar Neden Dökülür?

  Saç dökülmesi sebepleri arasında şunlar yer alır:

  • Hormon bozuklukları.
  • Mevsim değişimleri.
  • Aşırı stres.
  • Genetik, ailevi yatkınlık.
  • İlaç kullanımı.
  • Dengesiz beslenme.
  • Çeşitli cilt hastalıkları.
  • Traksiyonel saç dökülmesi (saçları aşırı sıkı toplama)
  • Fön gibi ısı ile sık muamele etmek.
  • Travmaya sekonder saç kayıpları.

  Tüm bunlar saç dökülmesine neden olabilen, dökülmenin şiddetini arttırabilen faktörlerdir. Özellikle erkeklerde hayatın 3. ve 5. dekadında daha sık ve ağır saç dökülmesi görülür. Neyse ki günümüzde modern uygulamalar sayesinde saç kaybının yaşandığı bölgeyi yeniden saçlandırmak mümkündür.

  Saç Ekim Yöntemleri Nelerdir?

  Günümüzde aktif olarak kullanılan pek çok saç ekim yöntemi bulunmaktadır. Daha eski bir yöntem olan FUT saç ekim yönteminde; cerrahi kesiler yardımı ile saç köklerinin transferi gerçekleştirilir. FUE saç ekim yönteminde ise cerrahi kesilere gerek kalmadan, özel greft alım ve transfer işlemleri ile saç kökleri, hedef bölgelere taşınır. FUE yönteminin de pek çok alt türü bulunmaktadır. Genel olarak cerrahi işleme gerek duyulmadığı ve iz bırakmadığı için oldukça avantajlı bir saç ekim tekniğidir. Bunların dışında daha yeni bir teknik olan DHI tekniği de uygun hastalarda kullanılabilmektedir. DHI tekniği özel bir aparatla ayrıca kanal açılmasına gerek kalmadan saçların ekimine olanak sağladığı için özellikle saç olan bölgelerde var olan saç köklerinin kanal açılması esnasında zarar görmesini engeller. Saçı uzun hastalarda saç tıraşı yapılmadan da saç ekimine olanak sağlar.

  Saç Ekimi Kimler İçin Uygundur?

  Saç ekimi, 18 yaşından büyük olan bireyler için uygundur. Eğer bireyin saç grefti alınacak olan bölgesinde yani ensede ve yanlarda yeterli sayıda saç kökü bulunmuyorsa uygulama mümkün olmayabilir. Aynı şekilde bazı enfeksiyöz, romatolojik veya dermatolojik hastalıklara sahip olan bireylere de saç ekimi önerilmeyebilir. Saç ekimi işlemine veya hangi yöntemin sizin için daha uygun olacağına doktorunuz muayene sonrası karar verecektir.

  Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

  Saç ekimi, çoğunlukla lokal anestezi ve sedasyon gibi işlemlerle birlikte yapılmaktadır. Bu işlemler hastanın saç ekimi sırasında ağrı hissi duymasını engellerler. Saç ekim işlemi sırasında öncelikle hastanın ense bölgesinden saç kökü toplanır. Bu kökler dökülmeye karşı çok daha dirençlidirler. Ekim yapılacak bölgelere var olan saçlara uygun yönde ve derinlikte kanallar açılır. DHI yöntemi kullanılacaksa kanal açılmasına gerek yoktur. Alınan kökler, saç ekim planlamasına göre hastanın hedef bölgelerine transfer edilirler. Ekim esnasında greft kök sayısına göre greftlerin dağılımı planlanır. Saç ekim işlemi, taşınması planlanan saç kökü sayısına ve işlemin kapsamına göre 4 ila 7 saat kadar sürebilmektedir.

  Aynı işlemler hastaların sakal, bıyık ve kaş gibi bölgelerine de yapılabilir. Genellikle travma nedeniyle kayıp yaşanan bu alanlarda yine lokal anestezi altında ekim yapılır. Donör saha olarak hastanın saçları, saçı yoksa vücut kılları kullanılabilir. Var olan sakal, bıyık ve kaş yönleri dikkate alınarak uygun yönde ve derinlikte açılan kanallara greftler ekilir. Alan daha küçük olduğundan bu işlemler daha kısa sürede tamamlanır.

  Saç Ekimi Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır?

  Saç ekimi öncesinde hastalar, kafein ve sigara tüketimlerini kısıtlamalıdırlar. Çünkü bu maddeler greftlerin yeni yerine adapte olmasını olumsuz  etkileyebilmektedir. Aynı şekilde eğer hali hazırda kan sulandırıcı bir ilaç kullanılıyorsa bu ilaca ara verilmelidir. Kilo verme amacıyla içilen çeşitli çaylar, bitkisel kürler ve vitaminler kanama ihtimalini artırabileceğinden ekim işlemini ve sonrasında bakımı zorlaştırabilir. Bu yüzden işlemden en az 2 hafta önce herhangi bir takviye alınıyorsa doktorunuza danışarak kesmeniz önerilir. Saç ekimi öncesinde hastalar, doktor tarafından detaylı muayenelerden geçerler. Saç ekim ameliyatına engel olabilecek herhangi bir rahatsızlığı olmayan kişilerin bu muayeneler sırasında talepleri ve şikâyetleri dinlenir. Donör sahanın durumuna göre bir veya daha fazla seans gerekebilir. Hastanın beklentisi, var olan saçı, dökülme patenine göre seans sayısı ve ekim dizaynı hastaya uygun ve özel bir şekilde planlanır.

  Saç ekimi sonrasında ise hastalar aynı gün taburcu edilirler. Ertesi gün ekim sahası ve donör saha pansumanı ve kontrolleri yapılır. Saç ekimi sonrasındaki ilk bir hafta, tedavinin başarısı için oldukça önemlidir. Bu yüzden iyileşme süreci sırasında iyi bir şekilde dinlenmeye, doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli şekilde kullanmaya dikkat edilmelidir.

  Ekim sonrası belli aralıkla mümkünse yüz yüze, değilse online olarak hasta kontrolleri yapılır. Kafanın ön kısmında saç grefti kalıcılığı %90-95 gibi yüksek başarı oranına sahipken, daha arka kısımlarda % 60’lara kadar düşebilmektedir. Hastanın mevcut saçlarının döküleceği ihtimali göz önünde bulundurulmalı ve hasta bu hususlar hakkında bilgilendirilmelidir. Dökülmenin devam edeceği düşünülerek ekim buna uygun yapılmalıdır.

  Tüm bu planlamalar ve detaylar saç ekimi operasyonlarını sıklıkla yapan plastik cerrahınız tarafından değerlendirilerek size bu konular hakkında bilgi verilecektir. Unutmayın; saç ekimi  estetik bir ameliyattır ve bu ameliyatı yürüten ekibin başında muhakkak bir plastik cerrah olmalıdır.

  Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Saç ekimi sonrası bir süre sırt üstü bir pozisyonda dinlenmeli, uyunmalıdır.
  • Saç ekimi sonrası terlemeye veya aşırı yorulmaya sebep olacak işler yapılmamalıdır.
  • Baş, güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmalıdır.
  • Doktor tarafından tavsiye edilen saç bakım ürünleri haricinde herhangi bir ürün kullanılmamalıdır. Çıkan saçlar doktorun önerdiği süre boyunca kesilmemeli ve boyanmamalıdır.
  • Doktorun önerdiği ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır.
  • Saç ekiminin yapıldığı bölgede kızarma ve hafif şişlik görülebilir. Bunlar günler içerisinde kendi kendilerine kaybolacaklardır.
  • Saç ekim işleminin ardından araç kullanılmamalıdır. Anestezi veya sedasyon işleminin etkileri hala vücutta kendini gösterebilir. Bu yüzden uygulama sonrası bir süre araba ve ağır araç kullanılması önerilmez.

  Doktorunuz, saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  İstanbul Saç Ekimi Fiyatları 2024

  İstanbul saç ekimi ücreti, uygulama sırasında kullanılan yönteme göre kişiden kişiye değişebilir. Saç ekim fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Gamze Kurdal gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button